لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۶

پیدا شدن دو گور دسته‌جمعی از قربانیان داعش در عراق


یک مقام امنیتی دولت عراق روز پنجشنبه اعلام کرد اجساد حدود ۱۵۰ نفر از اعضای یک طایفه سنی‌مذهب در عراق که به مبارزه علیه گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» پرداخته‌اند، در یک گور دسته‌جمعی پیدا شد.

خبرگزاری رویترز به نقل یک مقام رسمی پلیس و یک مقام امنیتی عراق نوشت پیکارجویان گروه دولت اسلامی (داعش) این افراد را روستایی در شهر رمادی ربوده و پس از کشتن آنها در ساعات پایانی روز چهارشنبه، آنها را در این گرو دسته‌جمعی دفن کردند.

در رویدادی جداگانه، شاهدان عینی گفته‌اند که اجساد ۷۰ نفر از نیروهای متعلق به همان طایفه‌ را، در یک گور دسته‌جمعی دیگر در اطراف روستای هیت در استان سنی‌مذهب انبار پیدا کرده‌اند. به گفته رویترز مقام‌های امنیت هنوز در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند.

بیشتر قربانیانی که در منطقه‌ای نزدیک هیت – واقع در ۱۴۰ کیلومتری غرب بغداد – دفن شده‌اند، یا از نیروهای پلیس بوده، یا وابسته به یک گروه مسلح سنی بودند که در کنار نیروهای دولتی، علیه داعش می‌جنگیدند.

همزمان، سازمان دیدبان حقوق بشر روز پنجشنبه اعلام کرد پیکارجویان داعش در پی تصرف شهر موصل، دومین شهر بزرگ عراق در ماه ژوئن، صدها زندانی را قتل عام کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از بیانیه این سازمان، که بر پایه مصاحبه با ۱۵ زندانی شیعه که از آن کشتار جان به در برده‌اند استوار است، پیکارجویان داعش حدود ۶۰۰ زندانی شیعه در زندان «بدوش» در خارج از موصل را وادار کردند در امتداد آبراهی زانو بزنن و سپس آنها را با مسلسل به گلوله بستند.

دیدبان حقوق بشر همچنین می گوید مردان مسلح گروه داعش، زندانیان شیعه را از صدها سنی و گروه کوچکی از مسیحیان که بعدا آزاد شدند، جدا کردند. شماری از اسرای ایزدی و کرد نیز کشته شدند.

گروه دولت اسلامی در ماه ژوئن همچنین مدعی شد حدود ۱۷۰۰ سرباز و پرسنل نظامی عراق را که در اردوگاهی در خارج شهر تکریت دستگیر کرده بود، «اعدام» کرده است.

XS
SM
MD
LG