لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۱

نخستین گروه از رزمندگان کرد عراقی وارد کوبانی شدند


فعالان سوریه می‌گویند نخستین گروه از رزمندگان کرد عراقی که به منظور کمک به نیروهای کرد سوریه در نبرد با پیکارجویان گروه دولت اسلامی از روز سه‌شنبه عازم سوریه شده بودند، روز پنجشنبه وارد کوبانی شدند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه با اعلام این خبر گفت حدود ۱۰ نفر از نیروهای پیشمرگه از اقلیم خودمختار کردستان عراق از مرز ترکیه عبور کردند.

روز چهارشنبه حدود ۱۵۰ رزمنده بر اساس توافقی با دولت ترکیه رهسپار مرز سوریه شدند. آنها در کوبانی به کردهایی که برای متوقف ساختن پیشروی گروه دولت اسلامی می جنگند، ملحق می شوند.

روز چهارشنبه، حدود ۵۰ نفر از اعضای ارتش آزاد سوریه نیز برای کمک به کردها وارد کوبانی شده بودند.

ترکیه گفته است سربازان خود را نخواهد فرستاد، زیرا کردهای سوریه در کوبانی به حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) ارتباط دارند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت ورود پیشمرگه‌ها در پی درگیری‌های سنگین شبانه و در حالی صورت گرفت که پیکارجویان گروه افراطی دولت اسلامی (داعش) قادر نشدند تنها گذرگاه مرزی به سمت کوبانی را تصرف کنند.

در این میان، در دمشق مشاور سیاسی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه ترکیه را متهم کرد که با موافقت با عبور رزمندگان کرد از مرز و ورود به شهر کردنشین کوبانی، مرتکب تجاوز به خاک سوریه شده است.

او در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتد پرس مدعی شد هدف ترکیه آن است که با اعزام رزمندگان مخالف اسد، نفوذ خود در سوریه را گسترش دهد.

مشاور اسد در ادامه اظهار نظر کرد ترکیه سعی دارد نفوذی که در دوره امپراتوری عثمانی داشت را احیا کند، و در اندیشه نجات کردها نیست.

XS
SM
MD
LG