لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۰

درخواست عراق از جامعه جهانی برای محاکمه داعش به جرم جنایت علیه بشریت


ابراهیم الجعفری وزیر خارجه عراق - آرشیو
ابراهیم الجعفری وزیر خارجه عراق - آرشیو

وزیر خارجه عراق از جامعه جهانی خواست با گردآوری مدارک و شواهد موجود از جنایات پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش، مقدمات محاکمه سران آن گروه افراطی را به جرم جنایت علیه بشریت فراهم کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ابراهیم الجعفری چهارشنبه در نامه‌ای به آنتونیو گوترس دبیرکل سازمان ملل متحد از او خواست برای جمع‌آوری شواهد مرتبط با جنایات احتمالی اعضای داعش علیه بشریت جهت برگزاری محاکمه آنها کمک کند.

به گفته او، دولت عراق به همراه بریتانیا در حال تهیه پیش نویس قطعنامه‌ای در این زمینه برای ارائه به شورای امنیت سازمان ملل هستند.

این نامه پنج ماه پس از آن ارسال می‌شود که «امل کلونی» وکیل شناخته شده مدافع حقوق بشر از «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق خواست نامه‌ای به شورای امنیت بفرستد و تقاضای تحقیق بین المللی در مورد جنایات داعش در عراق را مطرح کند.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، خانم کلونی، همسر جرج کلونی هنرپیشنه مطرح سینما، از نامه امروز وزیر خارجه عراق استقبال کرد و آن را «نخستین گام مهم» برای کشاندن سران گروه افراطی داعش به پیشگاه عدالت توصیف کرد.

دولت آمریکا پیشتر در اسفند ۱۳۹۴ رسما اعلام کرد از نظر ایالات متحده، گروه داعش در عراق و سوریه مرتکب «جنایت علیه بشریت» و «پاکسازی قومی» شده و از هر گونه تحقیقات بین المللی در این ارتباط حمایت می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG