لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۳

سازمان ملل برای تعقیب جنایات جنگی در سوریه آماده می شود: تشکیل یک گروه تازه


آوارگان سوری رقه را ترک کرده اند
آوارگان سوری رقه را ترک کرده اند

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه به نقل از مقامات سازمان ملل متحد و دیپلمات ها از تشکیل یک نهاد جدید در مقر این سازمان در ژنو خبر داد که قرار است کار تعقیب قانونی جنایات جنگی انجام شده در سوریه را آماده سازد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه دسامبر به استقرار مکانیسم این امر رای داد و آنتونیو گوترس دبیر کل ملل متحد قرار است که یک قاضی یا دادستان را به ریاست آن برگزیند.

یک مقام حقوق بشر سازمان ملل متحد به رویترز گفت: «قرار است کار را خیلی زود و با چند نفر شروع کنیم.»

او گفت: «این تیم اطلاعات را بررسی و دسته بندی می کند و پرونده ها درباره بدترین موارد سوءاستفاده از جمله جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل کشی را که در دسته بندی خشونت های بین المللی قرار می گیرد، طبقه بندی کند و مسئولان آنان را شناسایی کند.»

این نهاد جدید خود نمی تواند موارد را پیگیری کند بلکه پرونده ها را برای رسیدگی قضایی در آینده و توسط دادگاه رسیدگی به جنایات بین المللی در لاهه آماده می کند.

به نوشته رویترز تمرکز سازمان ملل متحد بر تعقیب قضایی نشان دهنده آن است که شواهد و مدارک جمع آوری شده توسط کمیسیون استعلام سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۱ به بعد، وارد سطح قضایی می شود.

این کمسیون در ۲۰ گزارش رژیم بشار اسد در سوریه، شورشیان و داعش را به کشتار جمعی، تجاوز، ناپدید کردن افراد و استخدام کودک سربازان متهم کرده است.

سازمان عفو بین الملل هفته گذشته گفت که دولت سوریه حدود ۱۳ هزار زندانی را در اعدام های دسته جمعی به دار آویخته و به شکل منظم افراد را شکنجه کرده و به زندان نظامی می افکند. سوریه این اتهامات را رد کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG