لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

مدافعان حقوق بشر خواستار نقش بیشتر آمریکا در توقف نسل کشی ایزدی‌ها شدند


نادیا مراد (چپ) یکی از قربانیان ایزدی ها در حمله های داعش
نادیا مراد (چپ) یکی از قربانیان ایزدی ها در حمله های داعش

در سومین سالروز آغاز کشتار ایزدی ها در عراق، دو مدافع حقوق بشر از ایالات متحده آمریکا خواسته اند در ایجاد ثبات سیاسی و اجتماعی در سنجار در استان نینوا در عراق نقش پر رنگ تری ایفا کند.

از نیک رووَن در وبسایت واشنگتن فری بیکن نوشت، داعش هنگام حمله به ایزدی ها در منطقه صدها هزار نفر را کشته و به بردگی کشاند. به گفته پری ابراهیم از «بنیاد یزیدی آزاد» حملات داعش نشانگر تلاش برای آوارگی و پاکسازی یک ملت است؛ مردها کشته شدند، زنان و دختران به عنوان برده جنسی فروخته شدند، پسران جوان ربوده و با شتشوی مغزی به عنوان کودک سرباز در جنگ به خدمت گرفته شدند.

پری ابراهیم می گوید نجات یافتگان از این نسل کشی به کردستان نقل مکان کردند و تا زمانی که دست کم فضای ثبات سیاسی بر استان نینوا حاکم نشود، قصد بازگشت به خانه هایشان را ندارند.

نائومی کیکولر از موزه یادبود هولوکاست در آمریکا گفت نسل کشی ایزدی ها یک پاکسازی قومی است که در چند دهه گذشته سابقه ندارد. به اعتقاد او نسل کشی هایی با این ابعاد هشدارهایی حاکی از بی ثباتی اند که فراتر از خاورمیانه بر جهان تاثیر می گذارد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG