لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۴

اروپا کمک به آوارگان عراقی را افزایش می‌دهد


اروپا کمک به هزاران عراقی که سعی دارند از حملات پیکارجویان گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» در مناطق شمالی آن کشور فرار کنند، را افزایش می‌دهد.

هواپیماهای بریتانیا و فرانسه روز سه‌شنبه، برای کمک به آوارگان ایزدی (یزیدی) و دیگر اقلیت‌های مذهبی که به دام افتاده‌اند، بسته‌های محتوی آب، غذا و چراغ‌های خورشیدی روی کوه شنگال (سنجار یا سنجر) انداختند. بریتانیا می‌گوید نزدیک ۷ میلیون دلار کمک به شمال عراق می‌فرستد و یک فروند هواپیمای شناسایی تورنادو را برای دریافت اطلاعات بیشتر از اوضاع منطقه، به آنجا اعزام کرده است.

آلمان قصد دارد تجهیزات غیرنظامی – خودرو، دوربین‌های دید در شب و بمب یاب – به منطقه بفرستد. این در حالی است که اتحادیه اروپا ۷ میلیون دلار کمک تعهد کرده است. اما مسئول کمک‌های بشردوستانه اتحادیه اروپا هشدار داده است که مشکل نجات کسانی که در بالای کوه‌های شنگال سرگردان شده‌اند، بیش از مشکلات مالی، نحوه دسترسی به آنها است.

با کمک نیروهای کرد درمنطقه، بیش از ۲۰ هزار نفر از آوارگان ایردی توانسته‌اند ظرف روزهای گذشته از سنجار فرار کنند، اما هزاران نفر دیگر همچنان در آنجا هستند و موجودی آب و غذای آنها اندک است.

در حالی که بحران انسانی در شمال عراق ادامه دارد، بر حمایت از حیدر العبادی نخست وزیر منتخب برای تشکیل دولت جدید در بغداد افزوده می‌شود. ایالات متحده آمریکا بار دیگر حمایت خود را از عبادی ابراز داشت و ایران نیز به وی تبریک گفته است. به نظر می‌رسد این تائیدها، امیدهای نوری المالکی برای تمدید نخست وزیری خود برای دور سوم را بیش از پیش کاهش می‌دهد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از عبادی خواست هرچه زودتر کابینه جدیدی تشکیل دهد و بر حمایت ایالات متحده از عراق در نبرد با تروریسم بار دیگر تاکید کرد.

آقای کری که به استرالیا رفته است، روز سه‌شنبه گفت هدف برای عراق همچنان دولتی است که نماینده شیعیان، سنی‌ها، کردها و دیگر اقلیت‌های کشور باشد.

وزیر خارجه آمریکا گفت رهبری جدید عراق با چالش‌های بسیاری روبرو است و باید اعتماد شهروندان عراقی را دوباره بدست آورد.

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا نیز انتخاب عبادی را خبری خوب ح.اند و گفت ایالات متحده منتظر است با دولت جدید کار کند.

روز دوشنبه، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از اعضای دولت جدید عراق خواست با هدف حذف تهدید گروه موسوم به «دولت اسلامی» که بخش بزرگی از شمال کشور را تصرف کرده‌اند، با یکدیگر همکاری کنند.

رئیس جمهوری ایالات متحده، حملات هوایی آمریکا در پشتیبانی از رزمندگان کرد و آوارگان ایزدی در شمال عراق را یادآور شد و گفت هواپیماهای آمریکا همچنان در موضع حمله به تندروهایی که می‌خواهند در مناطق تحت کنترل خود خلافت تشکیل دهند، باقی هستند.

نخست وزیر جدید ۳۰ روز فرصت دارد دولت را تشکیل دهد. آقای العبادی گفت یقین دارد که کشور سرانجام خواهد توانست شورشیان را شکست دهد.

XS
SM
MD
LG