لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۶

پرزیدنت اوباما: تسلیحات و تجهیزات دولت اسلامی منهدم شد


رئیس جمهوری آمریکا می گوید در حملات هوایی تسلیحات و تجهیزات گروه دولت اسلامی که می توانست برای حمله به اربیل به کار رود منهدم شده است.

پرزیدنت اوباما روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران در کاخ سفید اظهار داشت نیروهای آمریکا به تحویل کمک به اقلیت های مذهبی که در کوه سینجار سرگردان شده اند ادامه می دهند و یاد آور شد برنامه ای جهت ایجاد یک «راهرو امن» برای عبور آنها در دست بررسی است.

آقای اوباما همچنین گفت رهبران بریتانیا و فرانسه موافقت کرده اند در تامین کمک های انساندوستانه به آوارگان عراقی به آمریکا ملحق شوند.

رئیس جمهوری حاضر نشد زمانی برای دوره عملیات نظامی در عراق ارائه دهد. با این حال، گفت مشکل برآمده از اقدامات پیکار جویان گروه دولت اسلامی ظرف چند هفته حل نخواهد شد و مدتی طول خواهد کشید.

آقای اوباما گفت مهمترین جدول زمانی که او بر آن تمرکز دارد، تشکیل یک دوات فراگیر در عراق است تا آن که نیروهای عراقی بتوانند مسئولیت کامل تضمین ایمنی آوارگان و برخورد با پیکارجویان دولت اسلامی را ، که اینک بر بخش های بزرگی از سرزمین عراق مسلط هستند، بر عهده بگیرند.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر گفت ایالات متحده به جنگ دیگری در عراق کشیده نخواهد شد، زیرا «هیچ راه حل آمریکایی برای بحران بزرگتر در آنجا وجود ندارد.

آقای اوباما روز شنبه در پیام رادیوئی هفتگی خود گفت او اجازه داد دو عملیات در عراق صورت گیرد – یکی حفاظت از امریکائیان و دیگری کمک به غیرنظامیانی که تروریست ها آنها را در کوهی بدام انداخته اند.

رئیس جمهوری گفت امریکا نمی تواند و نباید هر وفت بحرانی در جهان بوجود می آید مداخله کند. با این حال، وضعیتی مانند آنچه در کوهستان عراق می گذرد وجود دارد که در آن مردم بی گناه با کشتار روبرو هستند، و آمریکا نمی تواند نادیده بگیرد.

آمریکا روز جمعه با استفاده از پهپادها و جت های جنگنده ، دو حمله در شمال غربی عراق انجام داد.

سخنگوی پنتاگون گفت پهپادها پیکارجویان گروه دولت اسلامی را در نزدیکی اربیل هدف گرفتند. بعدا ، جت ها هشت بمب روی خود روها و یک موضع خمپاره در منطقه فرو ریختند.

او گفت هدف حملات هوایی کمک به دفاع از اربیل بود ، در آنجا پرسنل آمریکایی دولت عراق را یاری می دهند.

پیشتر در روز جمعه، ارتش آمریکا بمب های هدایت شونده ۲۵۰ کیلوگرمی را روی یک واحد توپخانه که نیروهای کرد مدافع اربیل را زیر آتش گرفته بود، فرو ریختند.

یک مقام ارشد دولت گفت حملات در حالی صورت گرفت که تند روها پیشروی بسوی اربیل و تهدید آنرا آغاز کردند.

او، که خواست ناشناس بماند، گفت همین اصل در مورد هر تهدیدی علیه پرسنل و تاسیسات آمریکایی در هر کجای عراق، از جمله سفارت آمریکا در بغداد، بکار خواهد رفت.

پنتاگون گفت هواپیماهای آمریکایی روز شنبه برای دومین روز پیاپی برای هزاران آواره که اکثرا مسیحی و ایزدی ( یزیدی) هستند، بسته های محتوی غذا و آب فرو ریختند.

سخنگوی کاخ سفید روز جمعه گفت پرزیدنت اوباما هیچ تاریخی مشخصی برای پایان عملیات نظامی تعیین نکرده است.

تند روهای دولت اسلامی اقلیت های قومی و مذهبی و کسان دیگری را که با نوع اسلام آنها موافق نیستند، بی رحمانه اعدام کرده اند.

اسوشتید پرس بنقل از سخنگوی وزارت حقوق بشر عراق گفت پیکارجویان دولت اسلامی صدها زن ایزدی را به اسارت گرفته اند.

جامعه بین المللی نیز در مقام حمایت از آوارگان در شمال عراق برآمده است.

یک مقام ارشد ترکیه به رویترز گفت پنج کامیون حامل غذا، دارو ، پتو و دیگر کالاهای اساسی اعزام شده اند.

رویترز می گوید ترکیه از پیشروی سریع پیکارجویان داعش بسوی اربیل می ترسد. اما مقامات ترکیه از هر مشارکتی در حملات هوایی روز جمعه فاصله گرفتند و گفتند از پایگاه هوایی آمریکا در ترکیه استفاده نشد.

نیروی هوائی بریتانیا نیز گفت ظرف چند روز آینده کمک های غذایی برای آوارگان فرو خواهد ریخت.

در حالی که مقامات بریتانیایی از تصمیم اوباما برای موافقت با حملات هوایی حمایت کرده اند، وزیر دفاع گفت بریتانیا خود را به کمک های انسانی و ایفای یک نفش ثانوی در کوشش های نظامی آمریکا محدود خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG