لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۰

یک حمله پهپادی دیگر به نیروهای آمریکایی در عراق خنثی شد؛ دو حمله در دو روز پیاپی


بخشی از لاشه‌های یک پهپاد در نزدیکی عین الاسد - ۴ ژانویه ۲۰۲۲
بخشی از لاشه‌های یک پهپاد در نزدیکی عین الاسد - ۴ ژانویه ۲۰۲۲

پدافند هوایی عراق روز سه شنبه ۱۴ دی دو پهپاد مملو از مواد منفجره را هنگام نزدیک شدن آنها به پایگاه هوایی عین الاسد در غرب بغداد، که میزبان نیروهای آمریکایی است، سرنگون کرد.

به گزارش رویترز، این خبر را یک مقام ائتلاف نظامی بین‌المللی تحت رهبری ایالات متحده اعلام کرد.

حمله مشابهی نیز روز دوشنبه ۱۳ دی در دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه در یک حمله پهپادی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد، خنثی شد.

همچین برخی مطالب منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی در سه شنبه شب به وقت واشنگتن، از انجام حملات راکتی در منطقه بغداد حکایت دارد.

به نوشته رویترز، پدافند هوایی عراق روز دوشنبه دو پهپاد را که در حال نزدیک شدن به یک پایگاه میزبان نیروهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد بودند، سرنگون کرد.

مقامات آمریکایی طی هفته‌های اخیر هشدار داده بودند که در دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی انتظار افزایش حملات علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه را دارند. سلیمانی به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، کشته شد.

به طور جداگانه، یکی دیگر از مقامات ائتلاف تحت رهبری آمریکا روز سه شنبه به رویترز گفت که این ائتلاف پس از مشاهده چندین سایت پرتاب موشک در نزدیکی روستای سکنیه در سوریه، حملاتی را علیه یک «تهدید قریب الوقوع» انجام داده است.

به گفته رویترز، ائتلاف اعلام نکرد که کدام کشور این حمله را انجام داده است. گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در عراق و سوریه به طور مرتب به اهداف آمریکایی در این کشور حمله کرده‌‌اند.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، می‌گوید که حملات ائتلاف در سوریه با هواپیما انجام نشده است.

پیشتر جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده، در مورد حملات پهپادی اخیر گفت گروه یا مسئول این حملات به طور قطع مشخص نیست ولی افزود شیوه و اجرای آن مشابه فعالیت شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه است.

تقریبا حدود ۹۰۰ نیروی آمریکایی در سوریه و ۲۵۰۰ نیروی دیگر در عراق حضور دارند.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، روز دوشنبه ۱۳ دی وعده داد انتقام کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروهای قدس سپاه پاسداران، گرفته خواهد شد مگر این که به گفته او دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، «محاکمه شود.»

ایران و گروه‌های متحد آن در عراق، برای بزرگداشت سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس، بازوی برون‌مرزی سپاه پاسداران، و همچنین ابومهدی المهندس، از رهبران سابق شبه نظامیان عراقی متحد تهران که همراه با سلیمانی کشته شد، مراسم‌هایی برگزار کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG