لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۷

پنتاگون: حملات پهپادی انجام شده مشابه اقدامات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران است


جان کربی سخنگوی پنتاگون، عکس از آرشیو
جان کربی سخنگوی پنتاگون، عکس از آرشیو

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده، در مورد حملات پهپادی اخیر گفت گروه یا مسئول این حملات به طور قطع مشخص نیست ولی افزود شیوه و اجرای آن مشابه فعالیت شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه است.

سخنگوی پنتاگون روز سه‌شنبه ۱۴ دی در جریان یک کنفرانس خبری در مورد حملات پهپادی و واکنش امروز نیروهای ائتلاف به مواضعی در سوریه، گفت که این حملات هوایی نبوده است.

وی گفت که از جمله دلایل حمله به این دو محل این بود که «بنا بر دلایل موجود باور داشتیم این سایت‌ها قرار است به عنوان» سکوی حمله به نیروها مورد استفاده قرار گیرند» و «واضح است که مردان و زنان ما هنوز در خطر هستند و ما باید این تهدید را بسیار جدی بگیریم و همواره حق دفاع داریم از خود دفاع کنیم.»

آقای کربی بدون ذکر جزئیات در مورد مرتکبان این حمله، گفت: «ما همچنان شاهد ادامه تهدیدها علیه نیروهایمان در عراق و سوریه توسط گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران هستیم.»

سخنگوی پنتاگون در پاسخ به پرسشی در مورد نگرانی از حملات گروه‌های شبه‌نظامی هوادار ایران علیه سربازان آمریکایی در آن کشور گفت: ‌«ما همواره نگران تهدیدها علیه نیروهایمان در عراق از سوی شبه نظامیان مورد حمایت ایران بوده‌ایم و این نگرانی جدیدی نیست. و فکر می‌کنم چیزهایی که روزهای اخیر شاهد بوده‌ایم - اقداماتی که توسط این گروه‌ها روی داد - مهر تاییدی بر نگرانی‌هایی است که ما برای ایمنی و امنیت نیروهایمان داریم.»

جان کربی همچنین در پاسخ به پرسش کارلا بب، خبرنگار صدای آمریکا، در مورد عوامل و مرتکبان حملات پهپادی اخیر در عراق با اشاره به این که جزئیاتی در مورد مرتکبان این حملات ندارد، بار دیگر تاکید کرد: «این حملات مشابه حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه است و پیش‌فرض فعلی این است که چنین گروه‌هایی مسئول بوده‌اند. ولی من نمی‌خواهم فراتر از آن گمانه‌زنی کنم. این‌ها به لحاظ تاکتیکی، تکنیکی، و اجرا مشابه همان چیزی است که پیشتر از سوی این گروه‌ها دیده‌ایم.»

XS
SM
MD
LG