لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۴

یک مقام کاخ سفید در سالگرد کشتن قاسم سلیمانی: آمریکا آماده مقابله با هر اقدام علیه منافع خود است


در سالگرد کشتن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس توسط آمریکا، یک مقام شورای امنیت ملی کاخ سفید به صدای آمریکا گفت که احتمال اقداماتی علیه منافع ایالات متحده وجود دارد که البته آمریکا کاملا برای آن آمادگی دارد.

این مقام شورای امنیت ملی کاخ سفید در دولت جو بایدن پاسخ صریحی به بخش فارسی صدای آمریکا در خصوص تأثیر حذف قاسم سلیمانی بر شرایط منطقه نداد اما در جمع بندی تحولات سال، او گفت دولت بایدن حملات تلافی جویانه پس از این واقعه توسط دولت پیشین در واشنگتن را به ارث برد و توانست با عملیات بازدارنده آن را کنترل کند.

این مقام کاخ سفید همچنین گفت: در نیمه اول سال میلادی انتظار چندین تحول و جریان سیاسی در عراق می‌رود از جمله تشکیل دولت جدید و همینطور سالگرد از میان برداشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران.

به گفته این مقام شورای امنیت ملی کاخ سفید، سالگرد کشتن سلیمانی می تواند سرآغاز دور دیگری از حملات گروههای وابسته به سپاه پاسداران باشد اما «آمریکا آماده مقابله با حملات است.»

بگفته این مقام، «از ماه ژوئيه تا کنون حدود ۵ ماه آرامش بوده که طولانی ترین دوران آرامش در عراق در ۳ سال گذشته است». او ابراز امیدواری کرد که این روند ادامه داشته باشد.

مقام شورای امنیت ملی کاخ سفید این ادعاکه «در پی حذف سلیمانی، جمهوری اسلامی ایران دیگر دست به اقدامی نزد و حملات علیه تأسیسات و پرسنل آمریکا در عراق متوقف شد» را نه تنها رد کرد بلکه گفت «حملات به شدت افزایش یافت.»

او همچنین گفت که ترکیبی از عملیات بازدارنده از جمله «دو حمله هوائی و دیپلماسی بسیار به منظور بازدارندگی و کاهش برخی از تنشها» از اقدامات دولت بایدن بوده است.

امروز مصادف با دومین سالروز حذف قاسم سلیمانی است. ۱۳ دی ۱۳۹۸، خودروی حامل قاسم سلیمانی به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری وقت آمریکا هدف حمله قرار گرفت و او کشته شد.

سناتور جیم ریش عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده روز دوشنبه در سالگرد کشتن قاسم سلیمانی در توئیتی گفت که او مسئول خشونت بی پایان در منطقه بود.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG