لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۶

رئيسی در سالگرد کشته شدن سلیمانی ترامپ و پمپئو را به «قصاص» تهدید کرد


ابراهیم رئیسی - آرشیو
ابراهیم رئیسی - آرشیو

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، روز دوشنبه ۱۳ دی وعده داد انتقام کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروهای قدس سپاه پاسداران، گرفته خواهد شد مگر این که به گفته او دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، «محاکمه شود.»

ایران و گروه‌های متحد آن در عراق، برای بزرگداشت سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس، بازوی برون‌مرزی سپاه پاسداران، و همچنین ابومهدی المهندس، از رهبران سابق شبه نظامیان عراقی متحد تهران، مراسم برگزار کرده‌اند.

این دو به همراه شمار دیگری از همراهانشان در حمله پهپادی ۳ ژانویه ۲۰۲۰ که به دستور ترامپ در عراق انجام گرفت، کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس، ابراهیم رئیسی روز دوشنبه در سخنرانی در مصلی تهران خواستار برگزاری «یک دادگاه عادل» برای محاکمه مقامات دولت پیشین آمریکا - از جمله دونالد ترامپ رئیس جمهوری وقت آمریکا و پمپئو وزیر خارجه دولت ترامپ - شد و گفت که آنها «باید قصاص شوند» و «حکم خدا» در مورد آنها جاری شود.

ابراهیم رئیسی با تهدید دولتمردان آمریکا گفت که در صورت عدم برگزاری چنین دادگاهی «دست انتقام از آستین امت بیرون خواهد آمد.»

او در این باره توضیح بیشتری نداد.

بسیاری از گروه‌های حقوق بشری در ماه‌های گذشته و به دنبال انتخاب رئیسی به عنوان رئیس جمهوری ایران خواستار توجه جامعه جهانی به نقش او در کشتار سال ۱۳۶۷ در ایران شده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، شهریور امسال در یک سخنرانی گفت: «تردید نکنید که ابراهیم رئیسی شخصا مسئول کشتار هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۳۶۷ است. نام حدود پنج هزار تن از این قربانیان منتشر شده و جسد آن‌ مردان و زنان شجاع، در گورهای بدون نام و نشان دفن شده است.»

در همین حال رویترز به نقل از رسانه‌ها نوشته است که روز یکشنبه، ایران در نامه‌ای از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست که «ایالات متحده و اسرائیل» را مورد بازخواست قرار دهد.

چند روز پس از کشتن قاسم سلیمانی، ایالات متحده به سازمان ملل متحد گفت که این قتل دفاع از خود بوده و متعهد شد که اقدامات بیشتری را «در صورت لزوم» در خاورمیانه برای حفاظت از کارکنان و منافع ایالات متحده انجام دهد.

XS
SM
MD
LG