لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۴

ادامه پیشروی داعش در بعقوبه در شمال شرقی بغداد


نیروهای امنیتی دولتی عراق درکنار داوطلبانی که برای مبارزه با داعش آماده شده اند. بغداد ۲۷ خرداد ۱۳۹۳
نیروهای امنیتی دولتی عراق درکنار داوطلبانی که برای مبارزه با داعش آماده شده اند. بغداد ۲۷ خرداد ۱۳۹۳
درگیری‌های سنگین بین نیروهای امنیتی عراق و «دولت اسلامی عراق و شام» موسوم به داعش، روز سه شنبه در استان دیاله در شمال شرقی بغداد پایتخت آن کشور ادامه یافت و بنابر گزارش‌ها، بخش‌هایی از شهر سنی‌نشین بعقوبه به تصرف نیروهای شورشیان داعش در آمده است.

شورشیان سنی‌مذهب افراطی داعش با ورود به آن مناطق، یک پایگاه پلیس را محاصره کردند و درگیری‌های سنگین با شبه‌نظامیان شیعه طرفدار دولت، دست کم ۴۴ نفر کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از افسران پلیس عراق، زندان کوچکی در داخل آن پایگاه پلیس، در ناحیه الکتون، قرار داشت و پیکارجویان داعش با حمله به آن در شب گذشته، قصد داشتند زندانیان محبوس در آن، که گمان می‌رود از پیکارجویان سنی بودند، را آزاد کنند.

به گفته برخی از مقام‌های پلیس عراق که نخواستند هویتشان فاش شود، شبه‌نظامیان شیعه که برای دفاع از پایگاه پلیس به محل رفته بودند، زندانیانی که رها شده بودند را از فاصله نزدیک هدف گلوله قرار دادند و کشتند.

این در حالی است که قاسم الموسوی، سخنگوی ارتش عراق به آسوشیتدپرس گفت ۵۲ نفری که در بازداشت بودند، در اثر انفجار گلوله‌های خمپاره مهاجمان داعش کشته شدند.

او همچنین گفت در اثر این درگیری‌ها، ۹ تن از مهاجمان نیز کشته شدند.

«دولت اسلامی عراق و شام» در اقدامی که، به گزارش آسوشیتدپرس، وخیم‌ترین تهدید برای ثبات عراق از هنگام خروج سربازان آمریکایی در سال ۲۰۱۱ تلقی می شود، گفته است که به سوی بغداد، کربلا و نجف به پیش خواهد رفت.

انفعال نیروهای نظامی و امنیتی عراق در مقابله با حملات داعش که از هفته گذشته شدت گرفت، پیش‌روی گروه افراطی در مناطق شمالی عراق را سرعت بخشید طوری‌ که شهرهای موصل و تکریت، زادگاه صدام حسین، را به تصرف خود در آوردند.

همین واکنش ضعیف نیروهای نظامی و امنیتی عراق، نوری المالکی نخست وزیر آن کشور را وادار کرد که روز سه شنبه ۴ افسر امنیتی عراق را برکنار کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز افسران برکنار شده - از جمله ژنرال «مهدی صباح قواری» فرمانده نیروهای استان نینوا - به دلیل آنچه که «ناتوانی در انجام وظایف حرفه ای و نظامی خود» اعلام شد، برکنار شدند.

این گزارش همچنین می افزید یکی از فرماندهان برکنار شده، ژنرال هدایت عبدالرحیم، از جنگ فرار کرده و پرونده او برای محاکمه غیابی به دادگاه نظامی ارجاع خواهد شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی مربوط به حوادث اخیر عراق نوشت، فراخوان آیت الله علی سیستانی، از مراجع شیعه ایرانی تبار ساکن در عراق، برای مقابله با داعش، به این فرضیه که خشونت‌ها در عراق ممکن است به سرعت رنگ و بوی جنگ فرقه‌ای به خود بگیرد دامن زده است.

در همین ارتباط دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه نسبت به بالا گرفتن خشونت‌های فرقه‌ای در عراق که ممکن است به مناطق دیگر، ورای مرزهای آن کشور نیز کشیده شود، هشداد داد.

بان کی مون در نشستی خبری از خشونت‌ها و بی‌ثباتی رو به افزایش در عراق، از جمله گزارش‌هایی در مورد اعدام‌های دسته‌جمعی در آن کشور – که رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل آن را همچون جنایات جنگی خوانده است - به شدت ابراز نگرانی کرد.

آقای بان در ادامه نسبت به احتمال گسترش خشونت‌های فرقه‌ای، در مقیاس بزرگتر در داخل عراق و نیز خارج از مرزهای آن، هشدار داد و گفت همه رهبران عراق – اعم از سیاسی، نظامی، مذهبی و اجتماعی – باید «این اطمینان را بدهند که افراد تحت نفوذ آنها از هرگونه اقدام تلافی‌جویانه خودداری خواهند کرد.»

حملات «دولت اسلامی عراق و شام»، گروه افراطی منشعب از القاعده، با هدف وصل کردن مناطق تحت کنترل خود در دو طرف مرزهای‌های مشترک عراق و سوریه صورت می‌گیرد.
XS
SM
MD
LG