لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۰

یک شهر دیگر عراق به تصرف داعش در آمد


ساکنان و مقامات محلی عراق شهر تل عفر در نزدیکی مرز سوریه می گویند شبه نظامیان «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) این شهر را تصرف کردند.

داعش بامداد روز دوشنبه شهر مهم تل عفر را تصرف کرد و تهدید کرده است به بغداد و کربلا حمله کند. شورشیان گروه دولت اسلامی عراق و شام کنترل بخش های وسیعی از شمال کشور را بدست گرفته اند

در تلاشی برای اطمینان دادن به مردم که وضعیت عراق تحت کنترل است، تلویزیون دولتی عراق روز یکشنبه صدها نفر از افراد داوطلبی را نشان دادن که جلوی یک مرکز جذب نیرو ایستاده بودند.

روز یکشبه شورشیان تصاویری از آنچه می گویند اعدام ۱۷۰۰ نفر از نیروهای امنیتی شیعه عراق است را منتشر کردند. به گفته داعش، اعدام ها در شهر تکریت انجام شده است و هشدار داده اند اعدام های بیشتری در راه است. ادعای شورشیان بطور مستقل تأیید نشده است.

پیشتر نوری المالکی، نخست وزیر عراق روز جمعه شبکه های خبری را به خاطر آنچه «تحریف حقیقت» خواند مورد انتقاد شدید قرار داد. روز یکشنبه عراق دسترسی به شبکه های اینترنتی را قطع کرد.

نیروهای دولتی عراق مشغول حفر سنگر بیرون بخش شمالی پایتخت هستند. نگرانی ها در خصوص حمله شبه نظامیان اسلامگرای دولت اسلامی عراق و شام به بغداد افزایش یافته است.

در همین حال، دولت آمریکا اعلام کرد با در نظر گرفتن خشونت ها، بخشی از پرسنل دیپلماتیک خود را به طور موقت در عراق جابجا می کند اما سفارت آمریکا در بغداد را همچنان باز و فعال نگه می دارد.

آمریکا حدود ۱۰۰ سرباز و تفنگدار نیروی دریایی برای تامین امنیت سفارت خود در بغداد به نیروهای امنیتی اضافه می کند. کارمندان بخش های غیرضروری سفارت آمریکا نیز به بصره، اربیل و امان در اردن منتقل می شوند. یک ناو هواپیمابر آمریکا نیز در خلیج فارس مستقر شده است.

یک مقام ارشد وزات امورخارجه آمریکا گفت جان کری، وزیر امورخارجه روز یکشنبه با همتایان اردنی، سعودی، قطری و اماراتی درباره لزوم حمایت از مردم عراق و سوریه علیه خطرات داعش گفتگو کرده است. این مقام ارشد گفت وزیران خارجه کشورهای عربی نیز درباره لزوم نیاز عراق به «رویکرد هماهنگ و موثر» برای پیشبرد کشور صحبت کردند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد که اقدامات سیاسی و اجتماعی و همچنین طرح جامع ملی امنیتی برای برخورد با تهدید ها در عراق لازم است. او بار دیگر خشونت های داعش را محکوم کرد و گزارش های مربوط به اعدام های خودسرانه این گروه را عمیقا نگران کننده خواند.

پیشتر یک مقام ارشد عراقی گفته بود نیروهای این کشور در جنگ با شورشیان «ابتکار عمل را بدست گرفته اند.» یک سخنگوی امنیتی نخست وزیر عراق روز یکشنبه به خبرنگاران گفت از روز شنبه نیروهای عراقی ۲۷۹ «تروریست» را کشته اند.

ادعاهای دولت در مورد خساراتی که به شورشیان وارد کرده است را به سختی می توان تایید کرد. اما نیروهای عراقی و داوطلبان شیعه در حال سازماندهی برای بهبود دفاع از مواضع خود مخصوصا در اطراف بغداد هستند.

بسیاری از نیروهای ارتش عراق هفته گذشته با زمین گذاشتن سلاح هایشان از درگیر شدن با شبه نظامیان دولت اسلامی عراق و شام فرار کردند و کنترل بخش های شمالی را به شبه نظامیان واگذار کردند.

روز یکشنبه در آمریکا، سناتور جمهوری خواه، لیندزی گراهام به یک شبکه تلویزیونی آمریکا گفت ایالات متحده باید برای جلوگیری از سقوط بغداد با ایران همکاری کند.

رایان کوک، سفیر سابق آمریکا در بغداد به شبکه سی.ان.ان گفت آمریکا باید سنی ها، شیعه ها و کرد ها را کنار هم بیاورد تا با یک تهدید مشترک برخورد کنند.
XS
SM
MD
LG