لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۴

عراق ادعای ایران درباره حضور موساد در اقلیم کردستان را رد کرد


فواد حسین، وزیر خارجه عراق
فواد حسین، وزیر خارجه عراق

فواد حسین، وزیر خارجه عراق، شنبه شب در مصاحبه‌ای با تلوزیون «دجله» گفت بغداد هیچ مدرکی به دست نیاورده که ثابت کند اهدافی که ایران در اربیل بمباران کرده، مرکز سازمان امنیت اسرائیل، موساد، بوده است.

٢٢ اسفند سال گذشته به بهانه آنچه «وجود یک مرکز اسرائیلی» عنوان شد، بخشی از شهر اربیل هدف موشکباران سپاه پاسداران قرار گرفت و منزل مسکونی یک سرمایه‌گذار نفتی هدف حمله قرار گرفت.

اقلیم کردستان به کلی این ادعا را رد کرد و خواستار تشکیل یک هیات تحقیق با حضور ایران به منظور بررسی این ادعا شد؛ ایران هم با این خواسته موافقت کرده بود.

اما به گفته فواد حسین، هیات ایرانی برای بررسی این موضوع هیچگاه به عراق نیامد.

وی همچنین گفت که «ادعای ایران مبنی بر اینکه این کشور پیش از آغاز حمله موشکی، پرونده مربوط به حضور نیروهای اسرائیلی را برای نهاد اطلاعاتی عراق ارسال کرده، ساختگی است و بغداد هیچ پرونده خاصی در این زمینه دریافت نکرده است.»

وزیر امور خارجه عراق در بخش دیگری از مصاحبه شب گذشته خود خواستار عدم تکرار حمله به اقلیم کردستان از سوی ایران شد و گفت: «از اینکه ایران اقلیم کردستان را برای پاسخ به اسرائیل انتخاب کرده است، تعجب می‌کنیم.»

چهارشنبه گذشته نیز مناطق بین کنسولگری جدید آمریکا و امارات متحده عربی در اربیل هدف حمله پهپاد انفجاری قرار گرفت. رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران ادعا کردند که «رئیس جوخه‌‌های ترور» موساد در این حمله «ترور» شده است.

شورای امنیت اقلیم کردستان در بیانیه‌ای ضمن رد این ادعا اعلام کرد که کتائب حزب‌الله، از گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به حکومت ایران این حمله را انجام داده است.

کتائب حزب الله هرگونه دست داشتن در این حمله را رد کرد.

در سه ماه گذشته مراکز نفتی اقلیم کردستان هم هدف حملات راکتی قرار گرفته است. اربیل شبه‌نظامیان کارگزار ایران در عراق را به انجام این حملات متهم می‌کند.

XS
SM
MD
LG