لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۲

عراق از بازگشت نیروهای پیشمرگه به مرز ۲۰۱۴ اقلیم کردستان خبر داد


یک فرمانده ارشد ارتش عراق روز چهارشنبه اعلام کرد نیروهای پیشمرگه کرد، که پس از حملات سال ۲۰۱۴ پیکارجویان افراطی گروه داعش به بخش‌هایی فراتر از مرزهای تعیین شده اقلیم خودمختار کردستان عراق پیشروی کرده بودند، به محدوده قانونی سه سال پیش خود باز گشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه ارتش عراق، پس از عقب نشینی پیشمرگه‌ها، کنترل مناطقی از استان نینوا، از جمله سد برق‌آبی موصل، روز سه شنبه به دست نیروهای دولتی افتاد. ارتش روز دوشنبه نیز کنترل شهر نفت‌خیز کرکوک را پس از خروج نیروهای کرد در دست گرفت.

جهت مقابله با پیشروی‌های برق آسای گروه موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش در تابستان ۱۳۹۳، نیروهای پیشمرگه در سه سال گذشته تا بخش‌هایی از نینوا و کرکوک – که با فرار نیروهای ارتش دچار خلاء امنیتی شده بودند – پیشروی کردند، اما اکنون به مرزهای قبل برگشته اند.

این در حالی است که به دنبال برگزاری همه پرسی ۲۵ سپتامبر (سوم مهر ماه) استقلال اقلیم کردستان از عراق، به رغم مخالفت دولت مرکزی، و همچنین اختلاف بغداد و اربیل بر سر شهر نفت‌خیز کرکوک، نیروهای ارتش برای در اختیار گرفتن کنترل تاسیسات نفتی به منطقه اعزام شدند.

بنا بر اعلام دفتر امور انسان‌دوستانه سازمان ملل متحد در بغداد، بیش از ۶۱ هزار نفر از ساکنان شهر یک میلیون نفری کرکوک در طول ۴۸ ساعت گذشته از ترس وقوع هرگونه درگیری نظامی اقدام به فرار از شهر کرده بودند، اما بیشتر آنها به تدریج در حال بازگشت به خانه‌های خود هستند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده عصر دوشنبه در حاشیه نشست خبری مشترک با رهبر جمهوری‌خواهان سنا گفت، با کردها رابطه خوبی داریم و از دولت عراق هم حمایت کرده‌ایم، اما در این درگیری (میان کردها و دولت عراق) طرف هیچکس را نمی‌گیریم.

در همین حال، خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه در گزارشی جداگانه از تصمیم دولت آلمان به تعلیق آموزش نظامی نیروهای پیشمرگه کرد در شمال عراق خبر داد و علت آن را درگیری کنونی میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق عنوان کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG