لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۵

روسیه نگران بن بست مذاکرات اتمی ایران است


روسیه روز پنج شنبه ٤ ژوییه نسبت به عدم پیشرفت در برنامه ریزی برای مذاکرات جدید بین ایران و ۶ قدرت جهانی در مورد برنامه اتمی ایران ابراز نگرانی کرده است.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفته است پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ١٤ ژوئن برای ترتیب دادن دور جدیدی از گفتگوها تلاش های دیپلماتیکی انجام شده اند اما هنوز هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

آقای ریابکوف به خبرگزاری اینترفاکس گفته است هنوز در مورد زمان و مکان دور آتی گفتگوها هیچ توافقی حاصل نشده و این برای ما نگران کننده است.

این مقام وزارت امور خارجه روسیه به این خبرگزاری گفته است «ما پس از انتخاب رئیس جمهوری ایران برای فراهم کردن مقدمات برگزاری دور جدیدی از گفتگوها تلاش های زیادی انجام دادیم اما هنوز هیچ کاری به صورت آشکار و شفاف انجام نشده است».

آخرین دور مذاکرات مقامات بلندپایه بین ایران و ایالات متحده، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان در ماه آوریل در آلماتی برگزار شد. قدرت های جهانی در طی این مذاکرات از ایران خواستند تا به ازای کاهش فشار تحریم های اقتصادی، فعالیت های غنی سازی اورانیوم خود را متوقف کند، اما تهران با این شرط موافقت نکرد و مقامات ایران ادعا کردند غنی سازی اورانیوم برای تولید انرژی و مصارف پزشکی انجام می شود.

طرفین گفتگوها موفق نشدند به بن بست ده ساله اختلاف نظرها در مورد برنامه اتمی ایران پایان دهند. اسرائیل بارها هشدار داده است اگر ایران به بمب اتمی دست پیدا کند احتمال حمله نظامی به این دشمن قسم خورده خود را مدنظر خواهد داشت. اسرائیل و کشورهای غربی نگران هستند که ایران با دستیابی به سطوح بالای اورانیوم غنی شده، بمب اتمی بسازد.

یک مقام بلندپایه دولت ایالات متحده روز چهارشنبه گفت واشنگتن «مصمم است» تا برای رویارویی اتمی با تهران یک راهکار دیپلماتیک بیابد. این مقام آمریکایی مصرانه از تهران خواسته است تا بر سر میز مذاکرات بازگردد.

خبرگزاری رویترز به نقل از توماس کانتریمن، دستیار معاون «امنیت بین المللی و خلع سلاح های کشتار جمعی» می نویسد «تمایل ما به این است که نسبت به احتمال تغییر سیاست تهران خوش بین باشیم اما این امر مستلزم برگزاری مذاکرات واقعی است و صدور بیانیه و حرف و اظهارات صرفاً کفایت نمی کند».

این مقام آمریکایی گفته است باید نسبت به امیدواری بیش از حد در مورد اراده و قدرت رئیس جمهوری جدید برای تغییر سیاست اتمی ایران محتاط باشیم.

آقای کانتریمن گفته است «تا زمانی که آقای روحانی به طور رسمی کار خود را در مقام رئیس جمهوری آغاز کند، هنوز هیچ دلیلی وجود نخواهد داشت که گمان کنیم تغییری حاصل خواهد شد چون کنترل برنامه اتمی ایران در دست رهبر است و رئیس جمهوری در این زمینه اختیارات چندانی ندارد».

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران هفته گذشته غرب را به عدم انعطاف در مذاکرات متهم و نسبت به یافتن راهکاری برای این مسئله که تحریم های اقتصادی سنگینی بر بخش نفت و اقتصاد ایران تحمیل کرده است، ابراز تمایل کرد.

قدرت های جهانی از ایران خواسته اند تا غنی سازی اورانیوم در سطوح ۲۰ درصدی و فعالیت تاسیسات اتمی زیرزمینی فوردو را متوقف کند.
XS
SM
MD
LG