لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۵

استقبال روسیه از اعلام آمادگی ایران به مذاکره


وزیر امورخارجه روسیه می گوید ازتحریم های وضع شده بر ایران در صورتی که تهران غنی سازی اورانیوم در سطح ۲۰در صد را متوقف کند، ممکن است کاسته شود. او همچنین می گوید ایران باید در کنفرانس صلح سوریه شرکت کند.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس، سرگئی لاوروف در مصاحبه ای با تلویزیون روسیه گفت مسکو از آمادگی رییس جمهوری جدید ایران جهت یافتن راه حلی برای مساله اتمی ایران استقبال می کند.

لاوروف که در حاشیه مجمع اقتصادی بین المللی سنت پیترزبورگ در ۲۰ ژوئن سخن می گفت اظهار داشت اگر ایران غنی سازی اورانیوم را در سطح ۲۰ درصد متوقف سازد، گروه پنج به علاوه یک ممکن است با کاهش تحریم های یک جانبه یا چند جانبه موافقت کند.

لاوروف گفت حسن روحانی در باره نیاز به «نگاهی فعالتر و خلاقتر» به حل مساله اتمی سخن می گوید و روسیه ازاین نگرش استقبال می کند.

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به این که در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، به ویژه در نشست های اخیر با مقامات ایرانی نیز آمادگی تهران برای بحث درباره یافتن راهی جدی جهت پرداختن به نگرانی های بین المللی احساس شد، ابراز امیدواری کرد این حرکت متوقف نشود.

لاوروف یادآورشد گروه ۵+۱ آماده است دور جدید مذاکره با ایران را پس از تحلیف روحانی برگزار کند.

اوهمچنین گفت انتظار دارد سنت های دیرینه حسن همجواری بین ایران و روسیه ادامه پیدا کند.

وزیرامور خارجه روسیه در پاسخ به پرسشی در مورد پیشنهاد اخیر رییس جمهوری فرانسه برای دعوت از ایران جهت حضور در کنفرانس بین المللی صلح سوریه، گفت «ایران، همانند تمام همسایگان سوریه که بحران مستقیماً بر آنها اثر می گذارد، باید در کنفرانس شرکت داشته باشد.»

لاوروف گفت فرانسه ازجمله کشورهایی بود که تا همین اواخر شرکت ایران درکنفرانس را رد می کردند، و« اگرهمتایان فرانسوی ما تغییرعقیده داده اند، ما ازآن استقبال می کنیم.»
XS
SM
MD
LG