لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

تهران: تحریم ها پرونده اتمی را پیچیده تر می کنند


رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران گفته است برای قدرت های غربی و برگزاری گفتگوهای سازنده در مورد برنامه اتمی ایران زمان رو به پایان است.

غلامرضا آقازاده، رئیس پیشین «سازمان انرژی اتمی ایران» که پس از دوازده سال در ژوییه سال ۲۰۰۹ از این مقام کناره گیری کرد به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران گفته است «ما به خط پایان این بازی نزدیک می شویم و هم جمهوری اسلامی و هم کشورهای غربی باید در مذاکرات جدی قدم بگذارند».

آقای آقازاده به ایرنا گفته است «ایران و کشورهای غربی باید اعتماد یکدیگر را جلب کنند».

حسن روحانی، رئیس جمهوری منتخب ایران ماه گذشته وعده داد تا ایران در تلاشی به منظور کاهش تحریم های اقتصادی اتحادیه اروپا و ایالات متحده در مورد برنامه اتمی خود شفافیت بیشتری داشته باشد.

از سویی دیگر، مقامات جمهوری اسلامی تاکید کرده اند تحریم های کشورهای غربی دستیابی به راه حلی برای پرونده اتمی ایران را پیچیده تر خواهد کرد.

عباس عراقچی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی دوشنبه شب گفت، «ما تردیدی نداریم که تحریم ها سیاستی شکست خورده هستند و ما تعجب می کنیم که دولت آمریکا و دیگر کشورهای غربی با اعمال این تحریم ها سیاست های شکست خورده و خطای خود را تکرار می کنند».

آقای عراقچی گفته است «لغو تحریم ها به عنوان قدمی برای اعتمادسازی خواهد بود و می تواند به یافتن راهکاری برای مسئله (اتمی) کمک کند اما تشدید تحریم ها هیچ نتیجه ای نخواهد داشت و در نهایت شرایط را پیچیده تر و دستیابی به یک راه حل را دشوارتر می کند».

جمهوری اسلامی ایران ادعا می کند که ادامه فعالیت های اتمی حق مسلم این کشور است و باید برای ایزوتوپ مورد نیاز درمان بیماران سرطانی اورانیوم را در سطوح متوسط غنی کند. ایالات متحده و متحدان آن نیز پیشرفت روند غنی سازی اورانیوم را عاملی برای ساخت سلاح های اتمی تلقی می کنند.

در شرایطی که انتخاب حسن روحانی به مقام ریاست جمهوری امیدها برای یافتن راهکاری برای حل و فصل بحران اتمی ایران را افزایش داده است، اما تحلیلگران نسبت به تغییر سیاست اتمی این کشور و تصمیم مقامات تهران برای توقف روند غنی سازی اورانیوم تردید نشان داده اند.

ایران و قدرت های جهانی طی سال گذشته در چندین دور مذاکرات اتمی برای دستیابی به یک راهکار نهایی ناکام ماندند.

منابع: بلومبرگ، اورشلیم پست
XS
SM
MD
LG