لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۳

۵۰ میلیارد تومان و ۲۰۰ هکتار زمین مناسب برای احمدی نژاد


بقایی- احمدی نژاد
بقایی- احمدی نژاد

حمید بقایی می گویدهنوز پاسخ درخواست کمک ۵۰ میلیارد تومانی برای تاسیس دانشگاهش را دریافت نکرده است.

معاون اجرایی رئیس جمهور سابق از عدم دریافت پاسخ نامه اش به رئیس جمهوری انتقاد کرد.

حمید بقایی که در این نامه خود را با عنوان «معاون امور پشتیبانی دانشگاه ایرانیان» معرفی کرده، به خبرگزاری فارس گفته است هنوز از آقای روحانی پاسخی به نامه ای که یک ماه پیش ارسال کرده و در آن از دولت درخواست کمک ۵۰ میلیارد تومانی برای تاسیس این دانشگاه شده، دریافت نکرده است.

فکر ایجاد دانشگاه ایرانیان اولین بار در سال ۱۳۸۸ توسط اسفندیار رحیم مشایی اعلام شد اما به دلیل نامناسب بودن فضا این نظر مسکوت ماند. تا آن که محمود احمدی نژاد در آخرین روزهای دوره آخر ریاست جمهوری خود در برنامه ای تلویزیونی از قصد خود درمورد تاسیس یک دانشگاه بین المللی به نام ایرانیان خبر داد و از مردم خواستار کمک مالی به این دانشگاه شد. او عده ای از نزدیکان خود مانند اسفندیار رحیم مشایی، حمید بقایی، بهروز مدیری و شمس الدین حسینی را به عنوان مدیران این دانشگاه معرفی کرده بود.

پی از آن در روز پنجم مرداد ماه روشن شد که شورای عالی انقلاب فرهنگی با درخواست احمدی نژاد برای تاسیس این دانشگاه موافقت کرده و مجوز آن را در زمانی که او رئیس جمهور بود داده است. این خبر پرسش هایی در زمینه سوء استفاده از مقام و رانت خواری را در رسانه ها مطرح کرد. منتقدان، در عین حال، دادن مجوز برای تاسیس دانشگاه را در حیطه اختیارات شورای عالی انقلاب فرهنگی نمی دانند و می گویند برای تاسیس دانشگاه غیرانتفاعی درخواست متقاضی باید از طریق وزارت علوم پیگیری شود.

نامه به رئیس جمهور
در نامه ای که روز چهارشنبه توسط خبرگزاری تسنیم منتشر شده، حمید بقایی علاوه بر ۵۰ میلیارد تومان کمک، از دولت حسن روحانی خواسته است چند ساختمان و دفتر و حدود ۲۰۰ هکتار زمین در اطراف تهران و مراکز استان های دیگر برای این دانشگاه تخصیص دهد. این نامه همچنین خواستار کمک ها و تسهیلات مسئولان دولتی برای انجام امور این دانشگاه شده است.

حمید بقایی به فارس گفته است برای کمک به این دانشگاه، دولت دهم مصوبه ای گذرانده و کمک هایی نیز کرده است که به گفته او این کمک ها فقط به دانشگاه ایرانیان نبوده و به مراکز دیگر هم شده است. حمید بقایی کمک دولت ها به دانشگاه ها را در تمام دنیا امری قانونی و معمول دانست.

در آخرین روز دولت دهم خبر واریز ۱۶ میلیارد تومان از حساب نهاد ریاست جمهوری به حسابی به نام محمود احمدی نژاد و حمید بقایی در رسانه ها جنجال برانگیخت. در حالی که اکبر ترکان، مشاور حسن روحانی، این اقدام را خلاف قانون و مجرمانه اعلام کرده و گفته بود: «این انتقال غیرقانونی بوده و در هیچ ماده و تبصره قانونی به دولت دهم اجازه چنین انتقالی داده نشده است.»، حمید بقایی به خبرگزاری فارس گفته بود:«تمام نقل و انتقالات مالی در نهاد ریاست جمهوری طبق قانون بوده است و هیچ گونه خلافی صورت نگرفته است». این برداشت با امضای احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور صورت گرفته بود.

سرانجام به حکم دیوان محاسبات این اقدام تخلف شمرده و حساب ۱۶ میلیارد تومانی بسته شد.

حمید بقایی به خبرگزاری فارس گفته است مبلغ ۱۶ میلیارد تومان به خزانه برگردانده شده است. اما دادستان دیوان محاسبات با تکذیب این خبر می گوید این حساب مسدود است و کسی نمی تواند در آن دخل و تصرف کند.

در نامه خطاب به آقای روحانی که پس از یک ماه از ارسال آن منتشر شده، آمده است که دانشگاه ایرانیان قرار است به یک شرکت سهامی عام تبدیل شود. به نوشته این نامه «از مردم درخواست مساعدت شده و دولت دهم هم کمک هایی انجام داده است لیکن انتظار دارد جنابعالی در این کار بزرگ پیشقدم و پیشگام باشید».

خواست های این نامه از دولت یازدهم از کمک مالی در می گذرد: «حداقل پانصد میلیارد ریال کمک مالی، اهداء یا واگذاری ساختمان های مناسب دولتی در تهران و مراکز استان ها، واگذاری حدود ۲۰۰ هکتار زمین در محل مناسب اطراف تهران، همکاری و پشتیبانی مسئولان دولتی بویژه وزارت علوم و تحقیقات و فن آوری، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و وزارت خارجه» جزو درخواست های این نامه است.

درخواست کمک برای دانشگاه ایرانیان درحالی انجام می شود که روز دوشنبه اول مهرماه سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس از ارجاع پرونده دانشگاه ایرانیان به دادستانی عمومی و انقلاب تهران برای بررسی موارد غیرقانونی احتمالی تاسیس آن خبر داده است.
XS
SM
MD
LG