لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۰

خواست دانشجویان برکناری رئیس دانشگاه علامه است


شماری از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه علامه طباطبایی خواستار برکناری رئیس آن دانشگاه شدند.

دانشجویان و فارغ التحصیلان معترض، به این منظور کمپینی راه اندازی کرده اند با عنوان «درخواست برکناری صدرالدین شریعتی از ریاست دانشگاه علامه». آنان از طریق این کمپین نامه ای را خطاب به مقامات عالی کشور نوشته و تاکید کرده اند که «شائبه ابقای آقای شریعتی در مسند ریاست دانشگاه، بسیاری از دانشجویان، اساتید و نیز دوستداران علم و فرهنگ را نسبت به تدابیر آینده دولت ناامید می کند». آنان همچنین ابراز امیدواری کرده اند که دولت و وزیر آینده علوم، با همراهی دانشگاهیان فضای آکادمیک را احیا کنند.

نویسندگان نامه با اشاره به پیشینه علمی دانشگاه علامه طباطبایی در زمینه علوم انسانی می گویند مدیریت ۸ سال گذشته «مسیر دیگری را برای این دانشگاه رقم زده است.» آنان می گویند صدرالدین شریعتی در سالهای ریاستش بر دانشگاه، «به جنگ تشکل های مستقل رفت، مانع برگزاری انتخابات انجمن اسلامی شد، انجمن اسلامی را تعطیل نمود، بر نامزدهای انتخابات شورای صنفی دانشگاه نظارت استصوابی اعمال کرد و دست آخر آن را منحل کرد و انجمن ها و محافل علمی غیرهمسو با تفکرات خویش را لغو مجوز کرد.»

به نوشته این نامه، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی طی ۸ سال گذشته، اساتیدی را به بهانه های بازنشستگی، کهولت سن، افت و رکود علمی خانه نشین کرده است. معترضان می گویند آقای شریعتی این اقدامات را تحت «اسلامی سازی دانشگاه» انجام داده و فضای دانشگاه را امنیتی کرده است. آنان می گویند اقدامات اینچنینی و «برخوردهای تنگ نظرانه و سلیقه ای» موجب پایین آمدن شأن دانشگاه و از بین رفتن مدنیت و روحیه دانشجویی شده است. آنان می گویند دانشگاه علامه طباطبایی که جزو ٢٠ دانشگاه برتر فهرست وزارت علوم بود، زیر مدیریت آقای شریعتی جزو ٥٠ دانشگاه برتر کشور نیز جایی نیافته است.

دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه علامه طباطبایی می گویند خواستار احیای فضای آکادمیک و برکناری فوری صدرالدین شریعتی از ریاست دانشگاه و جایگزینی «فردی مقبول از نظر جامعه دانشگاهی علامه» به جای ایشان هستند.

صفحه فیسبوکی که با عنوان «کمپین درخواست برکناری شریعتی از ریاست دانشگاه علامه طباطبایی در دولت یازدهم» راه اندازی شده، تاکنون بیش از ٢٢٠٠ بار «لایک» شده و به محلی برای در میان گذاشتن نظرات دراین زمینه بدل شده است. سازماندهندگان این کارزار مجازی، توماری را برای امضای حامیان برکناری ریاست دانشگاه علامه به اشتراک گذاشته اند.
XS
SM
MD
LG