لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۰

یونان بخشی از محموله مصادره‌شده نفتکش ایرانی را مسترد می‌کند


آرشیو

منابع دولتی در یونان می‌گویند انتظار می‌رود نفتکش حامل پرچم ایران که در بندر پیرئوس لنگر انداخته، این هفته بخشی از محموله‌ نفت خود را که آمریکا توقیف کرده بود، پس بگیرد و به ایران بازگردد.

به گزارش رویترز منابع دولتی این مطلب را روز چهارشنبه و به دنبال صدور یک حکم دادگاه عالی یونان به نفع ایران، اعلام کردند.

پرونده این نفتکش، روابط میان آتن و تهران را در بحبوحه تنش‌های رو به افزایش بین تهران و واشنگتن، متشنج کرد. نفت ایران در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

اقدام یونان در خارج کردن محموله نفت از نفتکش توقیف شده لانا که پیشتر پگاس نام داشت، باعث شد که نیروهای نظامی ایرانی دو نفتکش یونانی را به اتهام تخلف، در خلیج فارس توقیف کنند. این دو نفتکش یونانی هنوز در توقیف ایران هستند.

یک مقام دولت یونان که نخواست نامش فاش شود گفت که «حکم دیوان عالی (یونان) به نفع ایران است.»

این مقام گفت که این حکم که هنوز علنی نشده است، روز سه‌شنبه به آگاهی دولت این کشور رسیده‌است.

یکی دیگر از مقامات نیز صدور این حکم را تایید کرد اما یک سخنگوی دولت یونان گفت که دولت در مورد تصمیمات دادگاه اظهار نظر نخواهد کرد.

لانا با پرچم ایران بیش از دو ماه در نزدیکی یک جزیره یونانی در توقیف باقی مانده بود.

پس از صدور حکم یک هیئت قضایی به نفع یک شرکت ایرانی که حکم قبلی دادگاه را لغو کرد، مقامات یونان در اوایل ماه جاری میلادی تایید کردند که نفتکش مورد ذکر آزاد شود. اما این کشتی که دارای مشکلات فنی بود به بندر دیگری در یونان یدک شد.

رسانه‌های یونانی گزارش داده‌اند که آمریکا نیز این تصمیم را به چالش کشیده و پرونده را به دادگاه عالی یونان کشاند.

بخشی از محموله نفت ایران از کشتی لانا به کشتی دیگری به نام آیس انرژی که آمریکا اجاره کرده بود، منتقل شده است.

یک مقام یونانی به رویترز گفت که «انتظار می‌رود لانا کمی دیرتر امروز سوخت دریافت کند و موتور خود را آزمایش کند تا بتواند در پایان هفته انتقال نفت را آغاز و یونان را ترک کند.»

رویترز می‌نویسد که وزارت دادگستری آمریکا از اظهار نظر در این باره خودداری کرده‌است.

XS
SM
MD
LG