لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۶

برجام در اغما؛ ایران می‌گوید نیروگاه هسته‌ای ۳۰۰ مگاواتی احداث می‌کند


عملیات احداث نیروگاه ۳۰۰ مگاواتی «کارون» با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران (راست).
عملیات احداث نیروگاه ۳۰۰ مگاواتی «کارون» با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران (راست).

جمهوری اسلامی روز شنبه و همزمان با تداوم بن‌بست مذاکرات احیای برجام، از آغاز عملیات احداث یک نیروگاه هسته‌ای جدید در خوزستان خبر داد.

خبرگزاری‌های ایران می‌گویند ساخت نیروگاه جدید ۳۰۰ مگاواتی معروف به «کارون» که در منطقه دارخوین از توابع شهرستان شادگان استان خوزستان قرار دارد، هفت سال طول می‌کشد و حدود دو میلیارد دلار هزینه دارد.

در مراسم افتتاح عملیات احداث این نیروگاه، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، حضور داشت که بهار سال جاری برای اولین بار از طرح ساخت این نیروگاه هسته‌ای خبر داده بود.

علاوه بر نیروگاه هسته‌ای بوشهر که در سال ٢۰١١ با کمک روسیه فعال شد، ایران چندین تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی دیگر نیز دارد.

اعلام ساخت «کارون» کمتر از دو هفته پس از آن است که جمهوری اسلامی از غنی‌سازی اورانیوم ۶۰ درصدی در تاسیسات زیرزمینی اتمی فردو خبر داد.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز جمعه با ابراز نگرانی نسبت به غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران گفت که «به نظر نمی‌رسد که درباره تعهدات ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدگاه مشترکی میان طرفین وجود داشته باشد.»

کارشناسان منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای در ماه‌های اخیر هشدار داده‌اند که ایران اکنون اورانیوم غنی‌شده ۶۰ درصدی کافی برای تبدیل به سوخت حداقل یک بمب هسته‌ای را دارد.

XS
SM
MD
LG