لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۷

گزارش یک سازمان حقوق بشری از تلاش جمهوری اسلامی برای جذب نیرو و تبلیغات در سوریه


دیرالزور در شرق سوریه
دیرالزور در شرق سوریه

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید که جمهوری اسلامی ایران با بهره‌گیری از فقر اکثر مردم سوریه، دفتری را برای استخدام مردان جوان در صفوف شبه نظامیان خود افتتاح کرده است.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، «منابع موثق» به این سازمان گفته‌اند این دفتر که در میدانی در شهر الحسکه واقع شده مردان جوان را در ازای پرداخت ۲۰۰ دلار استخدام می‌کند.

بنا بر این گزارش، تاکنون ۸۰ جوان از طریق این دفتر داوطلب شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه همچنین روز جمعه ۲۶ اسفند در گزارش دیگری از تلاش‌های یک مرکز فرهنگی ایران در دیرالزور برای جذب شهروندان سوری خبر داد.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، دوربین‌های مداربسته در مرکز فرهنگی ایران نشان می‌دهد که حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر در «دوره‌های آموزشی» این مرکز شرکت دارند.

به گفته این منبع خبری، مرکز فرهنگی ایران که در یک پارک بازسازی شده توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار دارد، صبحانه می‌دهد و سفرهای تفریحی برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند.

این مرکز فرهنگی در دیرالزور ۱۱ دسامبر یک دفتر رسانه‌ای نیز راه‌اندازی کرد که وظیفه آن نظارت و پیگیری مطالب منتشر شده علیه سپاه پاسداران در شبکه‌های اجتماعی است. این دفتر توسط یک فعال برجسته رسانه‌ای در مرکز فرهنگی شهر دیرالزور معروف به «المندیل» اداره می‌شود.

این خبر در شرایطی منتشر می‌شود که رسانه‌های بین‌المللی از جمله واشنگتن پست پیشتر گزارش داده بودند که جمهوری اسلامی در حال ریشه دواندن در شرق سوریه است.

به نوشته واشنگتن پست، ایران با احداث مدارس، توزیع سبدهای غذایی، و پرداخت حقوق‌های بیشتر تلاش می‌کند تا مردم محلی را به استخدام گروه‌های شبه‌نظامی خود درآورد.

به گفته واشنگتن پست، حقوق ماهیانه‌ای که ایران برای جذب نیرو پیشنهاد می‌دهد، در بعضی مناطق حتی بیشتر از مبلغی است که ارتش بشار اسد به سربازان می‌پردازد.


پیشتر نیز رسانه‌های محلی در شرق سوریه از تلاش‌های گسترده گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران برای جذب جوانان در این مناطق خبر داده بودند.

این مطلب با استفاده از گزارش‌های دیده‌بان حقوق بشر سوریه و روزنامه واشنگتن پست تنظیم شده است.

XS
SM
MD
LG