لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

روابط علمی اروپا و ایران در کما؛ دفتر مؤسسه تبادلات آکادمیک آلمان در ایران تعطیل شد


وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران
وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران

یک مقام وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران از «محدود شدن» روابط علمی اروپا با ایران خبر داد. وحید حدادی اصل، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل گفت: «آلمان دفتر مؤسسه تبادلات آکادمیک این کشور در ایران را تعطیل کرده است.»

او همچنین گفته که فرانسه نیز در مباحث علمی، «رفتار مناسبی» با جمهوری اسلامی ایران ندارد.

این مقام وزارت علوم افزود که جمهوری اسلامی ایران به جز اسرائیل با کشور دیگری محدودیت تبادل علمی ندارد ولی تأکید کرده که علاقه کشورهای اروپایی به تبادل علمی با ایران کاهش یافته است.

مؤسسه تبادل آکادمیک آلمان (DAAD) یکی از بزرگترین مؤسسات بین‌المللی است که در زمینه تبادل علمی میان دانشگاههای آلمان و دانشگاه‌های معتبر در سراسر جهان فعالیت می‌کند.

این مؤسسه در پی اعتراضات اخیر در ایران نیز بیانیه‌ای منتشر کرد و خشونت علیه دانشجویان و افراد آکادمیک که در تظاهرات مسالمت‌آمیز در تهران و سایر شهرهای کشور شرکت کرده‌اند را محکوم کرد.

مدیر این مؤسسه در بیانیه خود گفت که «با توجه به تشدید احتمالی تحریم‌ها علیه ایران» در حال هماهنگی با دولت آلمان است تا مشخص کند این موضوع چه پیامدهایی می‌تواند برای روابط علمی خارجی با ایران داشته باشد.

این مؤسسه علمی همچنین افزود که به تلاش‌های خود برای حمایت از اعضای جامعه مدنی که برای احقاق حقوق فردی و اجتماعی در ایران مبارزه می‌کنند ادامه خواهد داد.

در واکنش، وزارت علوم ایران نیز بیانیه‌ای داد و «حمایت این مؤسسه از آشوب و اغتشاش در دانشگاه‌ها و فضای عمومی ایران» را محکوم کرد.

مؤسسه تبادل آکادمیک آلمان (DAAD) در ماه دسامبر اعلام کرد که تعداد دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه‌های آلمان تحصیل می‌کنند در ترم زمستانی همچنان رو به افزایش است و تعداد کل دانشجویان بین‌المللی که در حال حاضر در دانشگاه‌های این کشور ثبت نام کرده‌اند بین ۳۵۵ هزار تا ۳۶۵ هزار است.

کشورهای برتر مبدأ دانشجویان بین‌المللی به آلمان، چین و هند و پس از آن سوریه و اتریش هستند. روسیه، ایران، ترکیه، ایتالیا، کامرون، اوکراین، فرانسه و آمریکا نیز از دیگر کشورهایی هستند که بیشترین دانشجویان را به آلمان می‌فرستند.

روابط آلمان و جمهوری اسلامی ایران در چند ماه اخیر رو به وخامت رفته است.

پس از صدور حکم اعدام جمشید شارمهد، آلمان سفیر جمهوری اسلامی ایران در برلین را احضار کرد و از دو دیپلمات ایرانی به دلیل تشخیص «عنصر نامطلوب» بودن خواست تا در «کوتاه‌ترين زمان ممکن» خاک این کشور را ترک کنند.

آلمان در ماه آبان نیز سلیمان موسوی‌فر، معاون ایرانی مرکز اسلامی هامبورگ را اخراج کرد. از جمله اتهامات موسوی‌فر، حمایت از سازمان‌های افراطی و تروریستی شیعه و همچنین به اشتراک‌ گذاشتن ویدئوهای تبلیغاتی با همین هدف در فیسبوک عنوان شد.

XS
SM
MD
LG