لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۴

واشنگتن‌پست: ایران در حال «ریشە دواندن» در شرق سوریە است


سربازان نیروهای دموکراتیک سوریه تحت حمایت ایالات متحده در جست‌وجوی شبه‌نظامیان دولت اسلامی در حسکه، سوریه - ۸ بهمن ۱۴۰۰
سربازان نیروهای دموکراتیک سوریه تحت حمایت ایالات متحده در جست‌وجوی شبه‌نظامیان دولت اسلامی در حسکه، سوریه - ۸ بهمن ۱۴۰۰

روزنامە واشنگتن پست در گزارشی پیرامون حضور جمهوری اسلامی ایران در سوریه نوشته است تهران در حال ریشە دواندن در شرق سوریە است، به طوری کە در جذب نیرو حتی از ارتش رژیم بشار اسد هم پیشی گرفتە است.

بر اساس این گزارش که روز جمعه در وبسایت این روزنامه آمریکایی منتشر شد، ایران با احداث مدارس، توزیع سبدهای غذایی و دادن حقوق‌های بیشتر، تلاش می‌کند مردم منطقە را بە استخدام گروەهای شبە‌نظامی تحت حمایت خود در آورد.

به نوشته واشنگتن پست، حقوق ماهیانە‌ای کە ایران برای جذب نیرو پیشنهاد می‌دهد، در بعضی مناطق حتی بیشتر از مبلغی است کە ارتش رژیم بشار اسد به سربازان می پردازد.

پیشتر نیز رسانە‌های محلی در شرق سوریە از تلاش‌های گستردە گروەهای شبە نظامی مورد حمایت حکومت ایران برای جذب جوانان در این منطقە خبر دادە بودند.

در تحولی دیگر، و به دنبال بازپس‌گیری کنترل زندان غویران در شمال شرق سوریە از دست پیکارجویان گروە تروریستی داعش، مقامات آمریکا و نیروهای دموکراتیک سوریە با یکدیگر در این زمینه گفتگو کردند.

سفارت آمریکا در سوریە در بیانیه‌ای اعلام کرد نماینده موقت آمریکا در امور سوریە، جان گادفری ، و معاون دستیار وزارت خارجە آمریکا، ئیثن گولدریچ، جمعە بە صورت مجازی با مقامات نیروهای دمکراتیک سوریە گفتگو کردند.

طبق این بیانیە، دو طرف در مورد حملە اخیر داعش بە زندان الصناعە و تلاش های مداوم برای شکست دادن این گروه تروریستی در شمال شرق سوریە گفتگو کردند.

سفارت آمریکا همچنین اعلام کرد کە ایالات متحدە متعهد بە اطمینان از شکست همیشگی داعش، در همکاری با نیروهای دمکراتیک سوریە است.

معاون نمایندە آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز پنجشنبە از تداوم تهدیدات داعش بویژە در شمال شرق سوریە ابراز نگرانی و اعلام کرد کە این گروە تروریستی هنوز شکست نخوردە است.

ریچارد میلز اعلام کرد کە حملە اخیر، تهدید داعش در سوریە و همچنین خطر نگهداری زندانیان داعش در تاسیسات موقت را تایید می‌کند.

طبق گزارش‌های منتشر شدە، حدود ١٠ هزار پیکارجوی داعش در حال حاضر در زندان‌های نیروهای دمکراتیک سوریە در شمال شرق سوریە زندانی هستند.

حدود نیمی از این دستگیرشدگان در زندان الصناعە منطقە غویران در شهر حسکە هستند.

پیکارجویان داعش ٣٠ دی ماە با هدف آزاد کردن اعضای بازداشتی این گروە، با خودروهای انفجاری بە زندان الصناعه حملە کردند و توانستند بخش‌هایی از این زندان را کنترل کنند.

نیروهای دمکراتیک سوریە ، هم‌پیمان نیروهای ائتلاف بین المللی در جنگ با داعش، پس از حدود هفت روز، چهارشنبە گذشته اعلام کردند کە توانستەاند کنترل این زندان را دوبارە بە دست بگیرند.

دیدەبان حقوق بشر سوریە گزارش دادە کە در جریان درگیری های این زندان ٢٦٠ تن کشتە شدەاند.

XS
SM
MD
LG