لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۸

گسترش اعتصاب بازار و تداوم اعتراضات بازنشستگان؛ شماری از کسبه کازرون مغازه‌ها را بستند


اعتصاب بازار کازرون، دوشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۱
اعتصاب بازار کازرون، دوشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۱

همزمان با ادامه سیر صعودی بهای دلار در بازار ایران، اعتصاب بازاریان که از روز یک‌شنبه در تهران و اراک آغاز شده بود، با پیوستن کسبه کازرون در استان فارس و تعطیلی مغازه‌های آنها ادامه یافت. این در حالی است که تجمع‌های اعتراضی بازنشستگان نیز همچنان ادامه دارد.

بر اساس گزارش‌ها در روز دوشنبه ۲۳ خرداد علاوه بر تداوم اعتصاب شماری از بازاریان اراک و تهران، گروهی از بازاری‌های کازرون نیز مغازه‌هایشان را بستند و به اعتصاب پیوستند.

روایت یک شهروند از اعتصاب کسبه امین حضور تهران و ممانعت نیروی انتظامی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:26 0:00

اعتصاب بازاری‌ها در اعتراض به افزایش بی‌رویه مالیات آغاز شده است.

ویدیوی یک شهروند از بازار لاله‌زار تهران در روز دوشنبه نشان می‌دهد کسبه معترض با شعار «ببندش، ببندش»، هم‌صنفی‌های خود را به پیوستن به اعتصابات تشویق می‌کنند و با بسته شدن مغازه‌ها، از این همبستگی ابراز خرسندی می‌کنند.

گزارش‌های شهروندی حاکی از آن است که بازار اراک نیز در دومین روز اعتصاب همچنان بسته است.

در حالی که برخی گزارش‌ها از سردرگمی نیروهای امنیتی و انتظامی در سرکوب اعتراضات بازاری‌ها خبر می‌دهند، ویدیویی از اعتصابات کازرون یک درجه‌دار انتظامی را به تصویر کشیده که در جمع بازاری‌ها با بیان این که «تعطیلی بازار دردی را از ما دوا نمی‌کند»، می‌گوید، «همه ما تحت فشاریم» و «وضعیتی به وجود آمده که مشکلاتی که شما دارید، همه ما هم داریم و ما هم ناراحتیم و ناراضی هستیم از این اتفاقی که افتاده و تنها راه نجات‌مان اتحادمان است.»

این اظهارات افسر فرماندهی انتظامی در خصوص «اتحاد» برای تشویق بازاریان به پایان اعتصاب، در حالی است که معترضان در چهارراه جمهوری و خیابان امین حضور تهران روز گذشته با شعار «ببندید، ببندید، ما همه با هم هستیم،» خواستار پیوستن دیگر کسبه به اعتصاب شدند.

گسترش اعتصاب بازاریان به کازرون در حالی است که بهای دلار همچنان رو به افزایش است. بر اساس گزارش وب‌سایت بن‌بست، که نرخ ارز و طلا در بازار ایران را اعلام می‌کند، نرخ فروش هر یک دلار آمریکا در بازار امروز ایران در لحظه تهیه این گزارش، به ۳۳ هزار تومان رسیده و هر سکه طلای بهار آزادی ۱۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

علاوه بر اعتصاب بازاری‌ها و کسبه، در روز دوشنبه ۲۳ خرداد اعتراضات بازنشستگان و مستمری‌بگیران و همچنین مال‌باختگان نیز ادامه دارد و از جمله تجمع‌های مال‌باختگان شرکت صنعت خودرو آذربایجان، مربیان پیش‌دبستانی در خوزستان، و همچنین تجمع بازنشستگان دست‌کم در شهرهای بندرعباس، دورود، سربندر و اهواز جریان داشت.

در اهواز، بازنشسته‌های معترض با برگزاری راهپیمایی شعار دادند، «کاسه گدایی ما مبارک خودتون»، «تاکی سر افکندگی، یا مرگ یا زندگی»، «نه مجلس نه دولت نیستند به فکر ملت»، و «بازنشسته داد بزن، حقتو فریاد بزن.»

روز گذشته شاهزاده رضا پهلوی در پیامی با تأکید بر این که اکنون در ایران «حکومتی مسئول بر سر کار نیست»، از «هم‌میهنان» خواست در راستای نجات «کشتی طوفان‌زده ایران» از اعتراضات بازنشستگان حمایت کنند.

بنا بر گزارش تصویری، همچنین روز دوشنبه شاکیان خودرو آذربایجان در مقابل دادگاه تجمع کردند. یکی از معترضان با نواختن شیپور تلاش می‌کرد صدای این اعتراض را بلندتر کند و این ابتکار او با تشویق دیگر معترضان همراه بود، اما مأموران فرماندهی انتظامی سعی کردند این تجمع را به هم بزنند.

XS
SM
MD
LG