لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۵

اکران جهانی فیلم «جاده خاکی» پناه پناهی از ماه آوریل آغاز می‌شود


پناه پناهی همراه با خواهرش سولماز پناهی
پناه پناهی همراه با خواهرش سولماز پناهی

فیلم «جاده خاکی»، نخستین ساخته پناه پناهی سینماگر جوان ایرانی، پس از حضور موفق در جشنواره‌های سینمایی سرانجام از ماه آوریل در آمریکا و سایر کشورهای جهان اکران می‌شود.

این فیلم داستان سفر جاده‌ای خانواده چهارنفره‌ای را به تصویر می‌کشد که به سوی مرزهای غربی کشور می‌روند تا پسر بزرگ خود را به صورت قاچاقی از ایران خارج کنند.

حسن معجونی، پانته‌آ پناهی‌ها، رایان سراک، امین سیمیار، و بهرام ارک در نقش‌های اصلی به هنرنمایی می‌پردازند. به مناسبت اکران عمومی «جاده خاکی» آنونس جدیدی از آن نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

پناه پناهی فرزند جعفر پناهی سینماگر نامدار ایرانی است که توسط حکومت ایران از فعالیت‌‌های هنری منع شده است و همچنان اجازه خروج از کشور را ندارد.

پناه پناهی در گفت‌وگوهای رسانه‌ای خود یادآور شده است که برای تولید جاده خاکی با پدرش مشورت کرده، ولی این فیلم اثر مستقلی است و سینمای او‌ با آثار جعفر پناهی تفاوت‌های بسیاری دارد.

نمایش جاده خاکی در جشنواره‌های کن، لندن، و نیویورک با استقبال زیادی از سوی تماشاگران و منتقدان هنری همراه بوده است. تارنمای «ایندی‌وایر» نیز این اثر را به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های سال ۲۰۲۲ معرفی کرده است.

مطابق برنامه اکران نخست این فیلم روز ۲۲ آوریل در انجمن فیلم نیویورک خواهد بود.

دیوید الریچ، منتقد ورایتی، ضمن ستایش جاده خاکی، می‌نویسد که «داستان فیلم درباره افرادی است که باید بخندند تا جلوی گریه خود را بگیرند.»

دیوید الریچ در ادامه پناه پناهی را کارگردانی توصیف می‌کند که «تسلط کاملی بر صدای خود دارد»، و می‌افزاید که او با «فداکاری تزلزل‌ناپذیر کسی که می‌داند شخصیت‌هایش انتخاب دیگری ندارند» به داستان متعهد است.

«جاده خاکی» از معدود فیلم‌های ایرانی در سال‌های اخیر است که خارج از چهارچوب سینمای «به اصطلاح» حکومتی تولید شده است و اثری مستقل محسوب می‌شود.

[منبع: ایندی‌وایر]

XS
SM
MD
LG