لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

هرتزوگ از  اردوغان برای کمک به خنثی‌کردن توطئه ایران علیه اسرائيلی‌ها تشکر کرد


اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائيل - آرشیو
اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائيل - آرشیو

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائيل، روز یکشنبه از همتای ترک خود، رجب طیب اردوغان، بابت آنچه اورشلیم کمک‌های جاری برای «خنثی کردن تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران به‌منظور آسیب زدن به مسافران اسرائیلی در ترکیه» می‌خواند، تشکر کرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائيل، هرتزوگ روز یکشنبه با اردوغان تلفنی گفت‌و‌گو کرد.

مقامات اسرائيل در روزهای اخیر ایران را متهم کرده‌اند که قصد دارد به اسرائیلی‌ها در ترکیه آسیب بزند. رسانه‌های اسرائيلی می‌گویند که برنامه‌های گزارش‌ شده، تلاشی از سوی ایران برای واکنش نشان دادن به ترور یک فرمانده سپاه در تهران است که به اسرائيل نسبت داده شده است.

رسانه‌های اسرائيل پیشتر در ماه فوریه سال جاری میلادی گزارش داده بودند که ترکیه هشت نفر متشکل از شماری از شهروندان ترک و ایرانی را به اتهام توطئه از جانب ایران برای آسیب زدن به یک میلیاردر اسرائیلی دستگیر کرده است.

همچنین، یک خبرنگار رویترز به نقل از کانال ۱۳ اسرائيل می‌گوید که اسرائيل معتقد است که توطئه ایران برای حمله به .شهروندان اسرائيلی ممکن است به امارات، اردن، مصر و بحرین نیز گسترش یابد

رسانه‌های اسرائيل می‌گویند در ماه نوامبر گذشته نیز مقامات قبرس شش نفر از جمله یک شهروند جمهوری آذربایجان و سه پاکستانی را به ظن مشابه آسیب زدن به اسرائيلی‌ها از جانب ایران، در قبرس بازداشت کردند.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل، روز یکشنبه هشدار داد «بهایی که دشمن برای هرگونه اقدام علیه شهروندان ما خواهد پرداخت، سنگین و دردناک خواهد بود.»

آقای بنت افزود: «هرکس اسرائیلی‌‌ها را در خارج هدف قرار دهد، تاوان پس خواهد داد.»

هفته گذشته، دفتر مبارزه با تروریسم شورای امنیت ملی اسرائيل هشدار سفر به استانبول را به بالاترین سطح افزایش داد. اسرائيل از شهروندانش خواسته است به استانبول نروند و اگر آنجا هستند، فورا به اسرائيل بازگردند.

در همین حال، رویترز روز یکشنبه گزارش داد که یائیر لاپید، وزیر امورخارجه اسرائيل قرار است این هفته و در بحبوحه تهدیدات امنیتی، به ترکیه سفر کند.

XS
SM
MD
LG