لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

دومین روز اعتصابات گسترده کارکنان اتوبوس‌رانی؛ ۱۲ راننده بازداشت شدند


اعتصاب کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران، اردیبهشت ۱۴۰۱
اعتصاب کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران، اردیبهشت ۱۴۰۱

هم‌زمان با اعتراضات گسترده در برخی شهرهای ایران، رانندگان شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت برای دومین روز از کار دست کشیدند و به اعتصاب سراسری ادامه دادند.

بر اساس گزارش کانال تلگرامی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران، صبح روز سه‌شنبه ۱۲ تن از رانندگان سامانه ۶ بازداشت شده‌اند.

با این وجود، راننده‌های اتوبوس‌رانی در سامانه‌های مختلف حاضر نشدند در خط واحد حاضر شوند و با فشار پلیس مجبور به ترک توقف‌گاه شدند.

روز دوشنبه نیز مأموران فرماندهی انتظامی در جریان تجمع کارگران در مقابل اداره مرکزی اتوبوس‌رانی، چند تن را بازادشت کردند.

بنا بر این گزارش، مقامات پلیس «با ایجاد رعب و وحشت» و همچنین بازداشت و «تحت تعقیب قرار دادن کارگران»، تلاش دارد اعتصاب‌ها را بشکند.

با وجود وعده افزایش حقوق به میزان ۴۰ درصد، اعتصاب‌کنندگان خواستار افزایش ۵۷ درصدی دستمزد هستند و می‌گویند شهرداری هنوز حاضر نشده افزایش حقوق را مطابق مصوبه شورای عالی کار اجرا کند.

تداوم تحصن و اعتراض رانندگان اتوبوس خطوط بی.‌آر.تی در تهران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

در دومین روز از اعتصاب رانندگان شرکت واحد و خطوط بی‌آرتی، کارفرما با آموزش یک‌شبه تعدادی از کارکنان شهرداری و بخش خصوصی تلاش کرد آنها را جایگزین اعتصاب‌کنندگان کند.

یک ویدیوی منتشر شده مرتبط با اعتراضات و اعتصابات کارگران اتوبوس‌رانی، نشان می‌دهد یک درجه‌دار نیروی انتظامی در مقابل اعتصاب رانندگان اتوبوس، شماری از کارکنان شهرداری از جمله «شهربان‌ها» و «حریم‌بان‌ها» را جایگزین راننده‌ها کرده و با وعده استخدام آنها را «نیروهای ولایی» توصیف می‌کند.

در روزهای گذشته و پیش از آغاز اعتصابات، رضا شهابی، عضو شناخته‌شده سندیکای کارگران شرکت واحد، بازداشت شده است.

این سندیکا در بیانیه‌ای «پرونده‌سازی و بازداشت» او و سایر فعالان صنفی و همچنین «نشر و پخش اکاذیب از طرف وزارت اطلاعات و دیگر نیروهای سرکوب» را محکوم کرده و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط آنان شده است.

XS
SM
MD
LG