لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۳

تداوم اعتراضات در ایران؛ ناآرامی در شهرکرد ادامه یافت


اعتراضات سراسری ایران، اردیبهشت ۱۴۰۱
اعتراضات سراسری ایران، اردیبهشت ۱۴۰۱

دور تازه اعتراضات سراسری در برخی نقاط ایران در نهمین شبانه‌روز نیز ادامه یافت و با وجود حضور پرشمار نیروهای امنیتی و یگان ویژه با تجهیزات در خیابان‌ها، معترضان بر مطالبه حقوق خود تأکید کردند.

شامگاه یک‌شنبه ۲۵ اردیبهشت، شماری از مردم شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری دوباره به خیابان آمدند و تا بامداد دوشنبه ۲۶ اردیبهشت به اعتراض ادامه دادند.

معترضان شعارهایی از جمله «مرگ بر دیکتاتور» ، «رضا شاه روحت شاد»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر رئیسی»، «آخوند باید گم بشه»، و «نترسید نترسید، ما همه با هم هستیم» سر دادند.

خبرگزاری رویترز روز یک‌شنبه در گزارشی از اعتراضات جاری در ایران بر اساس ویدئوهای انتشاریافته در شبکه‌های اجتماعی نوشت، معترضان تصاویر رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای را سوزاندند و خواستار بازگشت رضا پهلوی، فرزند شاه پیشین ایران شدند که در تبعید است.

گزارش‌های مردمی در شبکه‌های اجتماعی حاکی از این است که نیروهای امنیتی و یگان ویژه علاوه بر شلیک گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمه‌ای، با استفاده از «گلوله‌های جنگی» به سوی معترضان شلیک می‌کنند.

گزارش شده است که مقامات جمهوری اسلامی برای سرکوب معترضان و جابه‌جایی بازداشت‌شدگان از ماشین‌های آتش‌نشانی و آمبولانس استفاده می‌کنند.

همچنین ویدئویی انتشار یافته که یک معترض را نشان می‌دهد که گفته می‌شود در اندیمشک تیر خورده و مقامات امنیتی او را با حال وخیم به بیمارستانی در اهواز انتقال داده‌اند.

صدای آمریکا نمی‌تواند به طور مستقل این گزارش‌ها را تایید کند.

وزارت خارجه آمریکا از برگزاری اعتراضات مدنی در ایران پشتیبانی کرد و شجاعت شهروندان معترض را که برای استیفای حقشان برخاسته‌اند، ستود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، معترضان ایرانی را «شجاع» نامید و با تأکید بر حق مردم برای بازخواست دولتمردانشان، گفت: «ما از حق مردم ایران برای برگزاری اجتماعات مسالمت‌جویانه و آزادی بیان به صورت مجازی و حضوری بدون ترس از تلافی و خشونت، پشتیبانی می‌کنیم.»

XS
SM
MD
LG