لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

رضا شهابی، فعال کارگری زندانی: جمهوری اسلامی را از سازمان بین‌المللی کار اخراج کنید


رضا شهابی، فعال کارگری و از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران
رضا شهابی، فعال کارگری و از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

رضا شهابی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که در زندان اوین محبوس است، در نامه‌ای خطاب به اجلاس سالانه سازمان بین‌المللی کار خواستار اخراج نمایندگان حکومت جمهوری اسلامی ایران در این سازمان شد.

رضا شهابی در این نامه که روز جمعه ۱۲ خرداد در کانال تلگرامی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه منتشر شده است با مروری بر فشارهای امنیتی علیه کارگران معترض، نوشت: «دستگاه امنیتی نمایندگان انتصابی و فرمایشی خود را به نام نمایندگان مستقل کارگری به مجامع بین‌المللی از جمله اجلاسهای سازمان جهانی کار اعزام می‌کند.»

قرار است اجلاس سازمان بین‌المللی کار روز ۱۵ خردادماه، پنجم ژوئن، در شهر ژنو سوئیس آغاز به کار کند.

این فعال کارگری شناخته‌شده، تشکل‌های حکومتی از جمله خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار را در خدمت جمهوری اسلامی ایران دانست و بر نقش مستقیم آنها در سرکوب مجمع عمومی کارگران شرکت واحد تاکید کرد. او افزود که آنها «باز هم خود را به اسم نماینده‌ منتخب کارگران جا می‌زنند.»

رضا شهابی در توضیح شرایط نامطلوب کارگران نوشت که حکومت ایران «اجازه تشکیل سندیکا و تشکل مستقل را نمی‌دهد، حق مسلم کارگران برای اعتصاب را به جرم امنیتی بدل می‌سازد و اجازه انتخاب نمایندگان کارگری در یک روند دموکراتیک را نمی‌دهد و هر وقت صدای اعتراض کارگری بلند شده با اخراج و زندان و شلاق و شکنجه مواجه شده» است.

به تازگی نیز هشت تشکل و گروه کارگری و صنفی در ایران در نامه‌ای خطاب به شرکت‌کنندگان در یکصد و یازدهمین اجلاس سازمان بین‌المللی کار، با اشاره به سیاست‌های حکومت ایران در قبال کارگران، معلمان، بازنشستگان و فعالان حقوق کودک خواستار اخراج جمهوری اسلامی ایران از این سازمان شدند.

رضا شهابی همچنین با اشاره به تعهد ایران به میثاق‌های بین‌المللی سازمان جهانی کار، از عدم اجرای «مقاوله‌نامه‌های بنیادین کار» به وسیله حکومت ایران انتقاد کرده است.

این عضو زندانی هیئت مدیره سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه از سازمان بین‌المللی کار خواسته که «در کنار کارگران ایران» بایستد.

افزایش روزافزون نرخ کالاهای اساسی و هزینه‌های معیشتی اقشار گسترده‌ای از مردم ایران از جمله معلمان، کارگران و بازنشستگان را با فشارهای زیادی مواجه کرده است.

XS
SM
MD
LG