لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۵

تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری: دولت بی‌کفایت، خجالت، خجالت


Protest by dozens of retirees in Hamedan
Protest by dozens of retirees in Hamedan

بازنشستگان کشوری روز سه‌شنبه ۲۶ تیر، در دست‌کم شش شهر و شماری از معلمان در شیراز، در اعتراض به شرایط بد اقتصادی، گرانی، تورم تجمع کردند.

بر اساس فیلم‌ها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، تجمع‌های بازنشسنگان کشوری در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی کشوری در همدان، سنندج، کرمانشاه، اردبیل، یزد و کرج و در ادامه «سه‌شنبه‌های اعتراضی» این گروه از بازنشستگان برگزار شدند.

بازنشستگان کشوری خواستار «همسان‌سازی حقوق، بهبود وضعیت معیشت و افزایش سطح خدمات رفاهی» هستند.

در این تجمع ها، شعارهایی در انتقاد از دولت داده شد؛ مانند «دولت بی‌کفایت خجالت، خجالت»، «وعده،‌ وعید کافیه، سفره ما خالیه»، «گرانی، تورم، بلای جان مردم»، «منزلت،‌ معیشت، ‌حق مسلم ماست» و «معلم زندانی آزاد باید گردد» .

در همین حال، به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدحسن آصفری، نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس، روز سه‌شنبه گفت: «گرانی‌ها سبب شده تا قدرت خرید مردم کاهش یابد.»

او با اعلام اینکه «وضعیت حقوق بازنشستگان مناسب نیست و قدرت خرید آنها پایین است» افزود: «نمی‌توان نسبت به این موضوع بی‌تفاوت بود. در حال حاضر، ۸۰۰ هزار تن از بازنشستگان، کمتر از چهار میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند.»

این سخنان در شرایطی ابراز شدند که به نوشته خبرگزاری دولتی ایرنا، ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، روز دوشنبه در یاسوج گفته بود: «دولت به هیچ وجه اجازه نخواهد داد حقوق کارگران و بازنشستگان ضایع شود و این مهم جزو اولویت‌ها است.»

او در حدود دو سالی که از ریاست جمهوری‌اش می‌گذرد، بارها سخنان مشابهی عنوان کرده است و این در شرایطی است که به گفته محمد باقری بنابی، عضو کمیسیون اقتصادی مجاس، خط فقر در تهران به ۳۰ میلیون تومان برسد. علاوه بر این، فرامرز توفیقی، عضو سابق شورای عالی کار و فعال کارگری، پیشتر هزینه زندگی در شهرهای ایران را بیش از ۲۰ میلیون تومان در ماه اعلام کرده بود.

این ارقام تاکنون از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی تکذیب نشده است.

در این شرایط، حداقل دستمزد ماهانه کارگران مشمول قانون کار، متاهل و دارای فرزند، حدود هشت میلیون تومان در ماه است.

شرایط بد اقتصادی در ایران باعث افزایش اعتراض‌های بازنشستگان، کارگران، معلمان، و پرستاران در سالیان اخیر شده است.

در این حال، شورای بازنشستگان ایران با اشاره به اینکه «بخش های مختلف بازنشستگان با تجمعات اعتراضی‌شان در شهرهای مختلف، فضای سیاسی شهرها را متاثر کرده اند» نوشت: در این تجمعات، بازنشستگان با شعارهای" فقط کف خیابون بدست میاد حقمون" و "تا حق خود نگیریم، از پا نمی‌نشینیم"، به الگویی از مبارزه و تداوم اعتراض علیه وضعیت اسفناک معیشتی برای همه مردم تبدیل شده‌اند.

به نوشته این شورا، فراخوان بازنشستگان با شعار "شاغل و بازنشسته اتحاد، اتحاد"، اتحاد همه کارگران و همه بخش‌های بازنشستگان به اعتراض و پایان دادن به این بربریت است.

XS
SM
MD
LG