لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۰

ظریف در کاراکاس همزمان با بحران اقتصادی ونزوئلا


عکسی از دیدار شنبه غروب ظریف و مادورو
عکسی از دیدار شنبه غروب ظریف و مادورو

وزیر خارجه ایران در آخرین سفر تور آمریکای جنوبی به ونزوئلا رفت. او در حالی با رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد که در ماههای اخیر نیکلاس مادورو با بحران اقتصادی شدیدی در ونزوئلا درگیر است.

رسانه های دولتی ایران از دیدار آقای ظریف و مادورو در غروب یکشنبه خبر دادند. ظریف و هیات همراه او با هشت وزیر اقتصادی دولت ونزوئلا دیدار و گفت‌وگو کرد و دیداری با حضور ظریف، وزیر خارجه و نفت ونزوئلا برگزار شد.

قرار است آقای ظریف بعد از این سفر از ونزوئلا به تهران برگردد.

بحران اقتصادی در ونزوئلا باعث شده در هفته های اخیر، دهها هزار نفر از مردم ونزوئلا برای خريد مواد غذايی، دارو و سوخت به کشور همسايه، کلمبيا رو بیاورند.

بحران کمبود مواد غذايی در ونزوئلا به حدی شدت گرفته که نيکلاس مادورو، رئيس جمهوری آن کشور مجبور شد عليرغم ميل خود، برای تأمين نيازهای اولیه مردم مرز کلمبيا را به مدت ۱۲ ساعت باز کند.

مادورو سال گذشته برای مبارزه با قاچاق دستور داد مرزهای مشترک ونزوئلا و کلمبيا مسدود شود.

ونزوئلا از سال پيش به خاطر کمبود شديد مواد غذايی، گرانی و تورم سه رقمی با افزايش روز افزون ميزان سرقت، غارت و جرم روبروست.

مردم از اين که کشور غنی از نفت شان برای تأمين مواد اوليه غذايی خود در مانده، بسيار خشمگين هستند.

اپوزيسيون ونزوئلا دولت سوسياليستی نيکلاس مادورو، رئيس جمهوری را مسبب اين ادامۀ اين مشکل می داند و آن را محصول بی خردی و سوء مديريت اقتصادی و فساد دستگاه دولتی می داند.

XS
SM
MD
LG