لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۷

دیدار ظریف و رائول کاسترو؛ گسترش همکاری های اقتصادی


دیدار ظریف و کاسترو در هاوانا انجام شد.
دیدار ظریف و کاسترو در هاوانا انجام شد.

رسانه های ایران از دیدار دو ساعته وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا خبر داده اند.

محمدجواد ظریف که این هفته به آمریکای لاتین سفر کرده، عصر دوشنبه به وقت محلی با آقای کاسترو دیدار کرد. به گفته مقام های تهران، این دیدار در جهت تقویت همکاری های دو جانبه بین ایران و کوبا صورت گرفته است.

ایران و کوبا مدتهاست که حوزه‌های انرژی، بهداشت و درمان همکاری دارند. خبرگزاری دولتی ایرنا می گوید در دیدار هیات همراه آقای ظریف با مقام های کوبا، درباره همکاری‌های بانکی و نیز برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در آینده نزدیک بحث شده است.

شرایط اقتصادی ایران و کوبا از این نظر که به تازگی از بند تحریم های بین المللی رها شده اند، مشابه است.

سفر آقای ظریف و هیات سیاسی اقتصادی همراه او به کوبا در حالی صورت گرفته است که وزیر اقتصاد کوبا هفته پیش به تهران سفر کرده و با رئیس جمهوری ایران دیدار کرده بود.

محمدجواد ظریف قرار است در سفر به شش کشور منطقه، علاوه بر کوبا، با مقام های نیکاراگوئه، شیلی، اکوادور، بولیوی و ونزوئلا دیدار کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، بیش از ۸۰ نفر از از نمایندگان شرکت‌های خصوصی و دولتی و مدیران شرکت‌های فعال در خدمات مهندسی، فنی و اقتصادی جزو هیات هستند.

خبرگزاری‌های داخلی سفر آقای ظریف به کشورهای آمریکای لاتین را نشانه‌ای از تحولی تازه در مناسبات ایران با این کشورها ارزیابی کردند .

مقام‌های ایرانی می‌گویند که هدف سفر، تحکیم مناسبات سیاسی و اقتصادی ایران با کشورهای آمریکای لاتین پس از برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی به دنبال اجرای برجام است.

واکنش نماینده مجلس آمریکا به سفر ظریف به آمریکای لاتین

یک نماینده جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا به سفر جواد ظریف به کشورهای آمریکای جنوبی واکنش نشان داد.

ایلینا روس-لهتینن، نماینده ایالت فلوریدا که کوبایی تبارهای زیادی در این ایالت ساکن هستند، ۲۱ اوت با صدور بیانیه ای سفر جواد ظریف به آمریکای جنوبی را نگران کننده خواند.

او در بیانیه خود گفته است زمان بندی سفر ظریف به آمریکای جنوبی مهم است چرا که ایران می تواند به گفته او از برخی از "رژیم های سرکش" در آنجا برای دور زدن تحریم های باقی مانده استفاده کند.

به گفته این نماینده، کتابچه راهنمای سنتی تهران شامل استفاده از مراکز فرهنگی، سفارت خانه ها و یا کنسولگری های جدید، یا توافقنامه های همکاری در مورد مسائل مختلف است که به عنوان پوششی برای گسترش شبکه رادیکال افراطگرایی ایران استفاده می شود.

XS
SM
MD
LG