لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

رهبر مخالفان دولت ونزوئلا خواستار برگزاری همه پرسی برکناری مادورو شد


شهروندانی ونزوئلایی برای تایید امضای خود پای طومار همه پرسی در صف ایستاده اند.
شهروندانی ونزوئلایی برای تایید امضای خود پای طومار همه پرسی در صف ایستاده اند.

در پی جمع آوری امضا برای برگزاری همه پرسی در ونزوئلا، رهبر مخالفان دولت این کشور اعلام کرد که رای گیری برای برکناری رئیس جمهوری این کشور باید برگزار شود.

رهبر مخالفان دولت در ونزوئلا گفته است که امضای کافی برای همه پرسی برای برکناری نیکلاس مادورو، در اختیار شورای انتخابات، قرار گرفته و کمیسیون باید هر چه زودتر مقدمات رای گیری را فراهم کند.

رهبر اپوزیسیون ونزوئلا در تلاش برای ابطال انتخابات و برگزاری دوباره رای گیری

انریکه کاپریلس گفت: "دولتمردان شکست خوردند و شکست آنها در همه زمینه‌ها ادامه خواهد داشت. هر زمان که مردم خواهان تجدید نظر و بررسی می‌شوند دولت شکست می‌خورد. پس از تمام کارشکنی‌ها، شورای ملی انتخابات ۴۰۹ هزار و ۳۱۳ امضا را مورد تصدیق قرار داد."

طبق قانون اساسی ونزوئلا، ابطال انتخابات و برگزاری مجدد همه پرسی نیاز به جمع آوری ۲۰۰ هزار امضا دارد و روز جمعه چهارم تیر ماه بیش از ۲ میلیون امضا توسط مخالفان به شورای ملی انتخابات تحویل داده شد که این شورا برخی از این امضاها را باطل کرد. با این حال رهبر مخالفان گفته است که امضاهای کافی برای برگزاری همه پرسی مورد تایید قرار گرفته است.

زمانبندی اقداماتی که باید برای برکناری مادورو صورت گیرد، مهم است زیرا برکناری رئیس جمهوری آنگونه که مخالفان می خواهند اجازه خواهد داد انتخابات جدید ریاست جمهوری در سال جاری برگزار شود. اگر برکناری او تا ۲۰۱۷ عقب بیفتد و از دوره چهارساله مادورو بگذرد، معاونش جای او را خواهد گرفت.

ونزوئلا که بزرگترین ذخایر نفت جهان را دارد، از زمان کاهش قیمت های نفت گرفتار بحران اقتصادی بوده است و شهروندان با کمبود کالاهای اساسی مانند غذا و دارو روبرو هستند.

مخالفان همچنین دولت مادورو را به سرکوب اپوزوسیون سیاسی محکوم می‌کنند.

XS
SM
MD
LG