لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۹

فرار مردم ونزوئلا به کلمبیا برای خرید غذا


این مردم از مرز ونزوئلا خود را به شهر مرزی در کلمبیا رسانده اند تا غذا خریداری کنند.
این مردم از مرز ونزوئلا خود را به شهر مرزی در کلمبیا رسانده اند تا غذا خریداری کنند.

دهها هزار نفر از مردم ونزوئلا برای خريد مواد غذايی، دارو و سوخت به کشور همسايه، کلمبيا رو آورده اند. همزمان، اپوزیسیون که سياست های سوسياليستی نيکلاس مادورو، رئيس جمهوری را عامل بحران اقتصادی می داند، خواستار برگزاری رفراندوم برای برکناری او از قدرت شده است.

بحران کمبود مواد غذايی در ونزوئلا به حدی شدت گرفته که نيکلاس مادورو، رئيس جمهوری آن کشور مجبور شد عليرغم ميل خود، برای تأمين نيازهای اولیه مردم مرز کلمبيا را به مدت ۱۲ ساعت باز کند.

مادورو سال گذشته برای مبارزه با قاچاق دستور داد مرزهای مشترک ونزوئلا و کلمبيا مسدود شود.

فرماندار شهر مرزی "نورته د سانتادر" در کلمبيا گفت، روز شنبه در طول اين ۱۲ ساعت حدود ۳۵ هزار نفر از مردم ونزوئلا وارد کلمبيا شدند.

وی افزود: "واقعا متاسف شدم وقتی ديدم مردم اينطور هجوم می آورند. باورم نمی شود اين همه آدم از ونزوئلا آمده اند به اینجا تا از یک کشور دیگر وسایل بخرند."

دولت کلمبيا برای کمک به مردم ونزوئلا، آنها را از مرز با اتوبوس به شهرهای نزديک منتقل کرد و مغازه داران با وجود افت ارزش بوليوار، واحد پول ونزوئلا، آن را برای فروش اجناس قبول می کردند.

بر اساس گزارش ها، تا ظهر روز یکشنبه قفسه های اکثر فروشگاه ها در شهرهای مرزی کلمبيا خالی شده بود.

ونزوئلا از سال پيش به خاطر کمبود شديد مواد غذايی، گرانی و تورم سه رقمی با افزايش روز افزون ميزان سرقت، غارت و جرم روبروست.

مردم از اين که کشور غنی از نفت شان برای تأمين مواد اوليه غذايی خود در مانده، بسيار خشمگين هستند.

اپوزيسيون ونزوئلا دولت سوسياليستی نيکلاس مادورو، رئيس جمهوری را مسبب اين ادامۀ اين مشکل می داند و آن را محصول بی خردی و سوء مديريت اقتصادی و فساد دستگاه دولتی می داند.

آنها خواستار برگزاری يک رفراندوم برای برکناری آقای مادورو از قدرت هستند. نیکلاس مادارو از سال ۲۰۱۳ میلادی جانشین هوگو چاوز شد، که براثر بیماری درگذشت.

XS
SM
MD
LG