لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۷

تاثیر اختلافات داخلی جمهوری اسلامی بر استعفای ظریف یک سال پس از پیش‌بینی نهادهای اطلاعاتی آمریکا


یک سال پس از پیش بینی نهادهای اطلاعاتی آمریکا درباره بالا گرفتن اختلافات بین مقام‌ها و نیروهای سیاسی جمهوری اسلامی، برخی خبرها از ایران حاکی از تاثیر مستقیم این اختلافات بر استعفای وزیر خارجه جمهوری اسلامی دارد.

سال گذشته نهادهای اطلاعاتی آمریکا در در گزارشی پیش بینی کردند که درگیری و تنش میان نیروهای میانه رو و تندرو و مراکز قدرت در جمهوری اسلامی افزایش خواهد یافت.

بر اساس این گزارش، آیت الله خامنه‌ای که به تندروهای درون حکومت نزدیکتر است، با مشکلات سلامتی روبرو بوده است. نهادهای اطلاعاتی آمریکا پیش بینی کردند که او با گشایش‌های اجتماعی سیاسی مخالفت خواهد کرد.

حال گزارش ها از ایران حاکی اختلافات شدیدی است که موجب استعفای محمد جواد ظریف شده است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، آقای ظریف در واکنش به خبر استعفای جمعی از دیپلمات ها و مدیران وزارت امور خارجه پس از کناره گیری خود گفت: «امیدوارم استعفای بنده تلنگری برای بازگشت وزارت امور خارجه به جایگاه قانونی اش در روابط خارجی باشد.»

روز گذشته پس از اعلام استعفای ظریف، سایت انتخاب نوشت که او در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفته است پس از انتشار عکس های دیدار بشار اسد با رهبر جمهوری اسلامی و رئیس جمهوری ایران، دیگر اعتباری برای وزیر خارجه نمانده است.

ظریف در این دیدارها حضور نداشت.

به گفته محمدابراهیم رضایی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس وزیر خارجه ایران در داخل دولت نیز اختلافاتی داشته است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده شامگاه دوشنبه ششم اسفند در پیامی در توئیتر و در واکنش به خبرهای استعفای محمد جواد ظریف گفت که ظریف و حسن روحانی، «فقط ویترین مافیای فاسد دینی هستند.» او گفت دولت آمریکا میداند که این خامنه‌ای است که تصمیم‌های نهایی را می‌گیرد.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG