لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۲

واکنش‌ها به استعفای ظریف از وزارت امور خارجه؛ اسرائیل: حالا کی به جای ایشان دروغ بگوید؟


محمدجواد ظریف و محمود الزهار از سران حماس در تهران- دی ۱۳۹۷
محمدجواد ظریف و محمود الزهار از سران حماس در تهران- دی ۱۳۹۷

درحالی که استعفای اینستاگرامی جواد ظریف از وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با تایید رسمی مسئولان این وزارتخانه مواجه شده اما محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی در توییتر نوشت که رئیس جمهوری استعفای او را نپذیرفته است.

با این حال اعلام خبر استعفا واکنش‌های بسیاری در شبکه‌های اجتماعی داشته و توییتر رسمی وزارت امور خارجه اسرائیل به فارسی در یکی از نخستین واکنش‌های بین‌المللی نوشت: «حالا کی به جای ایشان دروغ بگوید؟»

از سوی دیگر جرالد فایرستاین، دیپلمات بازنشسته و سفیر پیشین آمریکا در یمن در یک پیام ویدئو به اظهارنظر پرداخت و گفت: ظریف برای چند دهه چهره شناخته شده رژیم ایران بوده است از نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل در نیویورک گرفته تا وزارت خارجه.

آقای فایرستاین که در حال حاضر با «موسسه خاورمیانه» همکاری می‌کند، معتقد است که خروج ظریف از ردیف مدیریتی بالای ایران، پرسش‌هایی در مورد بنیان حرکت سیاست ایران ایجاد می‌کند، آن هم در زمانی که رژیم مشغول رویارویی با سیاست فشار حداکثری ایالات متحده روبرو است.

به گفته او در نگاه اول، خروج ظریف از دولت تردیدها در مورد توانایی دولت حسن روحانی در مورد وفادار بودن به توافق اتمی برجام را نشان میدهد: «ظریف شخص اصلی ارتباط با اروپا و فراهم کردن ترتیباتی بود که تعادل موضع ایالات متحده را برهم میزد و پاسخی به چالش تندروها بود که خواهان بازگشت ایران به شرایط قبل از توافق اتمی برجام بودند. اما خروج ظریف همچنین روی وضعیت حلقه درونی حاکمیت ایران تاثیر میگذارد؛ به طور خاص با گرفتن متحدی کلیدی از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران که از قبل با چالش تندروها روبرو است و خواهان استعفای وزیر حمل و نقل او هستند.»

جرالد فایرستایندر پایان عنوان کرد: «خروج ظریف این گمان را تقویت میکند که روحانی به طور جدی آسیب دیده و به واقع رئیس جمهوری از کار افتاده است.»

این مطلب درحال به روز رسانی است
XS
SM
MD
LG