لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۱

«نزار زاکا» شهروند لبنانی و دارای اقامت آمریکا در اوین در اعتصاب غذاست


آقای زاکا که اقامت آمریکا دارد به دعوت دولت روحانی به ایران سفر کرده بود.
آقای زاکا که اقامت آمریکا دارد به دعوت دولت روحانی به ایران سفر کرده بود.

نزار زاکا،‌ فرد دارای اقامت آمریکا در زندان در ایران با وجود وخامت حالش در اعتصاب غذا است.

ناتالی جانسون در وبسایت واشنگتن فری بیکن نوشت: وکیل یک شهروند لبنانی دارای اقامت دائم آمریکا که به اتهام جاسوسی در ایران در زندان است می گوید موکلش در اعتراض به ادامه بازداشت خود، ۹ روز پیش پنجمین اعتصاب غذایش را آغاز کرد. از پاییز سال ۲۰۱۵ تا کنون در زندان اوین در حبس بوده است.

جیسون پابلت، وکیل آمریکایی زاکا، می گوید فشار خون موکلش به شکل خطرناکی افت کرده و شرایط جسمی او بدتر شده است.

نزار زاکا پیشتر از خدمات پزشکی و دسترسی کنسولی محروم بوده است. ماموران زندان اوین پس از اعتصاب غذا او را به سلول انفرادی منتقل کرده اند.

نزار زاکا که از او به عنوان کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات یاد می شود، تابستان سال ۹۴ با دعوت شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان رئیس جمهوری ایران برای شرکت در «دومین همایش بین‌المللی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار» به ایران سفر کرد.

چندی بعد رسانه‌های ایران اعلام کردند که سپاه پاسداران او را به اتهام جاسوسی برای آمریکا دستگیر کرده است. شهریور ماه امسال این شهروند لبنانی در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی، به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم به ۱۰ سال زندان و پرداخت چهار میلیون و ۲۰۰ هزار دلار جریمه محکوم شد.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل نزار زاکا تا ماه‌ها پس از بازداشت از داشتن وکیل محروم بود و تنها دو جلسه کوتاه دادگاه غیرعلنی را سپری کرد.

به تازگی وکیل زاکا در بیانیه ای نوشت: «نزار همان طور که در طول این مخمصه اعلام کرده است همچنان ابراز بیگناهی می کند. حکومت ایران باید سیاسی کاری را کنار گذاشته و پیش از وخامت اوضاع همان طور که اخیرا در مورد یک آمریکایی در کره شمالی پیش آمد نزار را بر مبنای انسان دوستی آزاد کند».

نزار زاکا یکی از چهار آمریکایی دارای اقامت دائم یا شهروندی است که اکنون در ایران در زندان هستند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG