لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۷

اعمال فشار بر «نزار زکا» شهروند لبنانی مقیم آمریکا برای شکستن اعتصاب غذا


وکیل نزار زکا می‌گوید که این شهروند لبنانی مقیم آمریکا که در ایران زندانی است، همچنان در اعتصاب غذا به سر می‌برد و مسئولان زندان برای وادار کردن او به شکست اعتصاب غذا، آقای زکا را به بندی دیگر با شرایط نامناسب منتقل کرده‌اند.

جیسون پابلت، وکیل آمریکایی نزار زکا به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که موکلش ۳۵ روز است در اعتراض به این که به او اجازه ملاقات با نماینده سفارت لبنان و پزشک متخصص را نداده‌اند دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده است. بنا به اطلاعات او از چند روز گذشته برای تنبیه آقای زکا، او را به بند زندانیان غیرسیاسی منتقل کرده‌اند و مجبور است روی زمین بخوابد.

نزار زاکا که از او به عنوان کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات یاد می شود، تابستان سال ۹۴ با دعوت شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان رئیس جمهوری ایران برای شرکت در «دومین همایش بین‌المللی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار» به ایران سفر کرد.

چندی بعد رسانه‌های ایران اعلام کردند که سپاه پاسداران او را به اتهام جاسوسی برای آمریکا دستگیر کرده است. شهریور ماه امسال این شهروند لبنانی در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی، به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم به ۱۰ سال زندان و پرداخت چهار میلیون و ۲۰۰ هزار دلار جریمه محکوم شد.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل نزار زاکا تا ماه‌ها پس از بازداشت از داشتن وکیل محروم بود و تنها دو جلسه کوتاه دادگاه غیرعلنی را سپری کرد.

خبرگزاری ایسنا روز ۱۴ دی ماه به نقل از منبعی بدون نام در سفارت لبنان خبر داده بود که دادگاه تجدید نظر آقای نزار زکا در روز ۱۸ دی ماه برگزار می‌شود اما به گفته وکیل آقای زکا این جلسه برگزار نشده است. او همچنین خبر اعطای امکان ملاقات نزار زکا با همسرش را هم تکذیب کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG