لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۴

وزارت خارجه ایران: در تلاشیم پرونده نزار زاکا تسریع شود، اما در حکم قضایی دخالتی نداریم


حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت خارجه ایران
حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت خارجه ایران

شبکه خبری ان‌.بی‌.سی در مطلبی به سخنان روز دوشنبه حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت خارجه ایران اشاره کرد که گفته است دولت جمهوری اسلامی ایران تلاش می کند برای "تسریع در رسیدگی" به پرونده نزار زاکا اقدام شود. ان‌.بی‌.سی می گوید این نخستین بار است که یک مقام دولتی بر موضوع بازداشت زاکا صحه می گذارد.

نزار زاکا شهروند لبنان و دارای اقامت دائم (گرین کارت) آمریکا است و در ماه سپتامبر گذشته پس از شرکت در یک کنفرانس دولتی در تهران، ناپدید شد.

هرچند اتهامی علیه زاکا اعلام نشده، اما رسانه های ایرانی او را به "جاسوسی برای آمریکا" متهم کرده اند. خانواده زاکا این اتهام را رد می کنند.

جابری انصاری در سخنان اخیر خود گفت: "دولت جمهوری اسلامی ایران تلاش می کند برای تسریع در رسیدگی به این پرونده اقدام شود اما حکمی که توسط مرجع قضائی اعلام می شود، حکم نهایی خواهد بود و ما در آن دخالت نخواهیم کرد."

خانواده زاکا و حامیان او دولت آمریکا را برای نقش آفرینی بیشتر و تلاش برای آزادی او زیر فشار گذاشته اند و می گویند بازداشت او به دلیل روابطش با آمریکا است.

آنها در نامه ای به جان کری وزیر خارجه ایالات متحده نوشته اند که نزار زاکا "با آگاهی و تایید وزارت خارجه آمریکا" به ایران سفر کرد. به گفته آنها این پنجمین سفر آقای زاکا به ایران بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید قادر به تایید این نکته نیست و دوستان زاکا نیز به دلیل قوانین فدرال، نتوانسته اند رونوشتی از قرارداد احتمالی او با وزارت خارجه آمریکا را بیابند.

هنوز مشخص نیست که انگیزه مقامات ایران از بازداشت نزار زاکا چیست.

ایران و آمریکا در ماه ژانویه و در حاشیه اجرای توافق اتمی ایران، شماری از زندانیان را تبادل کردند. رابرت لوینسون شهروند آمریکا و مامور سابق اف.بی.آی نیز در سال ۲۰۰۷ میلادی در پی سفر به ایران در جزیره کیش ناپدید شده است. ایران می گوید از سرنوشت لوینسون بی اطلاع است.

XS
SM
MD
LG