لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

وزارت ارتباطات ادعای کیهان درباره ارتباط با آمریکایی زندانی در ایران را رد کرد


نذار زاکا نفر سمت راست با لباس ارتش آمریکا
نذار زاکا نفر سمت راست با لباس ارتش آمریکا

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران اتهامات روزنامه کیهان علیه این وزارتخانه را درباره ارتباط با نزار زاکا، شهروند آمریکایی لبنانی تبار که در ایران زندانی است را رد کرد.

نزار زاکا شهروند لبنانی که به تازگی در ایران بازداشت شده است، توسط این روزنامه "افسر ارشد عملیاتی آژانس توسعه ملی آمریکا" معرفی شد.

روزنامه کیهان روز یکشنبه ۱۷ آبان نوشته بود که نزار زکا بوسیله یکی از مدیران ارشد سازمان فناوری اطلاعات ایران وارد کشور شده و به سطوح عالی مدیریتی وزارت ارتباطات نفوذ کرده است.

در پی انتشار این مقاله، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات روز چهارشنبه ۲۰ آبان در پاسخی به روزنامه کیهان نوشت "این وزارت و سازمان ها و شرکت های تابعه تا زمان انتشار گزارش آن جریده محترم هیچ گونه دعوتنامه رسمی یا غیررسمی جهت آقای نزار ذاکا برای حضور یا شرکت در هیچ همایشی ارسال نکرده اند و لذا ارتباط فرد نامبرده با مجموعه این وزارت تکذیب می گردد."

وزارت ارتباطات همچنین در جوابیه خود آورده است که هیچ یک از مدیران فعلی وزارت ارتباطات در اجلاس مورد اشاره روزنامه کیهان حضور نداشته اند.

پاسخ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حالی منتشر شده است که یک روز پس از انتشار مقاله کیهان با عنوان "پروژه نفوذ در مدیریت سایبری"، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز به طور غیرمستقیم به اتهامات کیهان اشاره کرده و با بیان اینکه "برخی از رسانه ها نقش پلیس مخفی را انجام می دهند" گفته بود: "از نوشته های برخی نشریات می‌فهمید که فردا چه کسی دستگیر می‌شود".

کیهان در مقاله خود از مدیر ارشد وزارت ارتباطات با نام اختصاری "ن.ج"یاد کرده و او را متهم کرده که در اجرای پروژه های وزارت امور خارجه آمریکا در حوزه اینترنت همکاری کرده است.

روزنامه کیهان در پایان مقاله خود نوشته بود: "انتظار می رود که نهادهای اطلاعاتی کشور پس از دستگیری مهره عملیاتی وزارت خارجه آمریکا در پروژه فتح سایبری ایران (اشاره به نزار زکا)، مدیران نفوذی داخلی را از قلم نیندازند".

به نظر میرسد مدیر مورد اشاره روزنامه کیهان در وزارت ارتباطات که به نوشته این روزنامه مدیریت راه اندازی و مطالعات و اجرای طرح "شبکه ملی اطلاعات" را بر عهده داشته، نصرالله جهانگرد بوده است.

نزار زکا، نایب رئیس اتحادیه جهانی فناوری اطلاعات است که به دعوت شهیندخت مولاوردی برای حضور در همايش و نمايشگاه بين المللي نقش آفرينی زنان در توسعه پايدار به ایران آمده بود.

او پس از حضور و سخنرانی در این همایش، در حالیکه هتل خود را برای رفتن به فرودگاه ترک کرده بود، ناپدید شد.

رسانه های نزدیک به محافظه کاران از او به عنوان عامل سرویس اطلاعاتی آمریکا یاد کرده و از دستگیری او خبر دادند.

XS
SM
MD
LG