لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

سازمان ملل متحد خواستار تمدید آتش بس در یمن شد


سازمان ملل خواستار تمدید آتش بس یمن شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

در آخرین ساعت های آتش بس ۵ روزه در يمن، سازمان ملل متحد و گروه های مدافع حقوق بشر از طرف های درگير خواسته اند مهلت آتش بس را تمدید کند.

توافق آتش بس که با هدف رساندن کمک های انسانی به مردم يمن از اواخر روز سه شنبه گذشته به اجرا گذاشته شده ساعت ۱۱ يکشنبه شب به وقت محلی به پايان می رسد.

فرستاده سازمان ملل متحد روز یکشنبه در کنفرانسی در ریاض، که شورای همکاری خلیج فارس آن را برگزار کرده، خواستار آن شد که آتش بس یمن ۵ روز دیگر تمدید شود.

او از همه طرف های یمنی خواست در گفتگوهای سیاسی برای پایان دادن به درگیری ها شرکت کنند.

حوثی ها، که عربستان سعودی می گوید مورد حمایت ایران هستند در کنفرانس ریاض شرکت نکردند.

کنفرانس سه روزه ریاض را عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری برکنار شده از قدرت یمن افتتاح کرده که مورد حمایت ریاض و غرب است.

بر اساس گزارش ها، حدود ۴۰۰ نفر از احزاب مختلف یمنی، از جمله اعضای سابق حزب علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق یمن که گفته می شود با حوثی ها هم پیمان است، در این کنفرانس شرکت دارند.

در همین حال، خبرگزاری بلومبرگ گزارش داده است که کشتی حامل کمک های ایران، با نادیده گرفتن محاصره بنادر یمن از سوی عربستان سعودی، که رهبری ائتلاف حمله به مواضع شیعیان حوثی را برعهده دارد، وارد خلیج عدن شده است.

این کشتی حدود ۶ روز پیش بندرعباس را ترک کرد. خبرگزاری فارس می گوید این کشتی حامل ۲۴۰۰ تن مواد غذایی، و ۱۰۰ تن دارو است و گروهی از پزشکان، امدادگران و خبرنگاران نیز در آن حضور دارند. به گزارش تلویزیون دولتی ایران، این کشتی ۴ روز دیگر - ۲۱ مه - به بندر الحديده در یمن می رسد.

دولت یمن که با حمله حوثی ها به ریاض تبعید شد، به کشتی ایرانی هشدار داده است که بدون اجازه وارد آب های یمن نشود. این دولت در نامه ای به سازمان ملل متحد گفت همه هماهنگی ها باید با ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی انجام شود.

حسین امیر عبداللهیان، معاون وزیر امورخارجه ایران گفته است عربستان نمی تواند برای سازمان ملل متحد و کشورهایی که به یمن کمک می کنند، تعیین تکلیف کند.

علاء الدين بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تأکيد کرده است که هيچ کشوری، از جمله عربستان سعودی حق بازرسی کشتی ايرانی را ندارد، چون اين اقدام از پيش به سازمان ملل متحد گزارش شده و با هماهنگی سازمان ملل انجام می گيرد. آقای بروجردی به عربستان سعودی هشدار داده که ايران هر گونه حرکت خصمانه را عيناً پاسخ خواهد داد.

خبرگزاری فارس در گزارش روز یکشنبه خود اعلام کرده است پس از ورود کشتی امداد رسانی ایران به خليج عدن يک ناو جنگی بيگانه در ۵ مايلی آن حضور يافت. خبرگزاری فارس گفته است اين کشتی عضو ائتلاف مقابله با دزدان دريايی خليج عدن بوده و به گفتۀ يکی از مسئولان کشتی ايرانی «اين موضوع مهمی نيست» و کشتی های ائتلاف برای حفاظت از کشتی های تجاری معمولاً از نزديک آنها را همراهی می کنند تا در صورت وقوع اتفاقی عليه دزدان دريايی وارد عمل شوند.

در ایران، آیت الله خامنه ای عربستان سعودی را متهم کرد که مرتکب اشتباه بزرگی در یمن می شود. عربستان می گوید ایران در یمن دخالت می کند اما ایران ارسال سلاح برای حوثی ها را تایید نکرده است.

سازمان ملل متحد تخمین می زند که شمار کشته شدگان درگیری های دو ماه اخیر در یمن به ۱۵۰۰ نفر رسیده است.

با وجود برقراری آتش بس، شهر تعز در يمن سراسر شب شنبه شاهد درگيری طرفداران دولت و شبه نظاميان حوثی بود. بر اساس گزارش ها در اين درگيری ها چند نفر کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG