لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۳

با پایان آتش بس یمن حملات نیروهای ائتلاف علیه حوثی‌ها از سر گرفته شد


با پایان آتش بس یمن حملات نیروهای ائتلاف علیه حوثی‌ها از سر گرفته شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:17 0:00

با بی‌نتيجه ماندن درخواست‌های بين المللی برای تمديد مهلت آتش بس موقت در يمن به منظور ارسال کمک‌های انساندوستانه به مناطق جنگزده، این آتش بس پنج روزه شب گذشته به ادعای وزير خارجه يمن توسط حوثی‌ها شکسته شد و پس از آن شهر بندری عدن در جنوب آن کشور از بامداد روز دوشنبه هدف حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی قرار گرفت.

وزير خارجه دولت در تبعید يمن، حوثی‌ها را مسئول آغاز درگيری‌های تازه دانسته است، و با وجود درخواست‌های مکرر سازمان ملل متحد برای از تمدید آتش بس، می‌گويد ائتلاف در حال حاضر برنامه‌ای برای برقراری يک دوره آتش بس ديگر ندارد.

با این حال ياسين عبدالله تصريح کرد که ائتلاف قرار است در عمليات جديد برای باز گذاشتن کانال‌های امداد رسانی به جنگزدگان يمنی، از حمله به فرودگاه صنعا و پايانه های آبی حديده و عدن خودداری کند.

بر اساس گزارش‌ها، نمایندگان گروه شبه‌نظامی شیعه حوثی در کنفرانس سه روزه رياض برای گفتگو درباره آينده یمن شرکت نکرده‌اند و بر اساس گزارش‌ها، مذاکرات به جز طرح مسئله فدرالی شدن ساختار سياسی يمن، تاکنون نتيجه مشخص دیگری در بر نداشته است.

وزير امور خارجه ايران، از شکست آتش بس در عدن ابراز تأسف کرده و مجدداً خواستار برقراری آتش بس شده است. محمدجواد ظريف در نشست خبری مشترک با همتای مجارستانی خود در تهران، از جامعۀ بين المللی و سازمان ملل متحد خواست به مسئوليت‌ها و تعهداتشان عمل کنند و تلاش کنند بار ديگر در يمن آتش بس برقرار شود.

وزیر خارجه ایران همچنین از سازمان ملل متحد خواست برای امدادرسانی به مردم جنگزده يمن، «منطقه امن» اعلام کند.

این در حالی است که یک کشتی حامل کمک‌های ایران که روز گذشته وارد خلیج عدن شد، همچنان به سوی سواحل یمن در حرکت بوده، و به گزارش خبرگزاری ایرنا وارد منطقه تحت پوشش ناوگروه ارتش ایران شده است.

کاپیتان کشتی مسعود قاضی میرسعید، روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا، که این کشتی را همراهی می‌کند، در خصوص وضعیت مسیر فعلی کشتی گفت «هم اکنون در کنار بندر مکلا یمن قرار داریم و ۳۰ اردیبهشت وارد باب المندب و دریای سرخ می‌شویم.»

عربستان سعودی و دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن، مخالف ارسال کمک از سوی ایران بوده و از آن نگران هستند که این کشتی ها، حامل سلاح برای شورشیان شیعه حوثی باشد.

آمریکا نیز پیشتر از ایران خواسته بود که این کشتی را به جیبوتی، محل سازماندهی کمک‌های بین المللی برای مردم یمن بفرستد.

XS
SM
MD
LG