لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

دولت در تبعید یمن سفیر خود در ایران را فرا خواند


عکس آرشیوی از عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن
عکس آرشیوی از عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن

دولت عبد ربه منصور هادی که در حال حاضر در عربستان سعودی در تبعید بسر می‌برد و ایران را متهم به دخالت در امور یمن می‌کند، روز پنجشنبه سفیر خود در تهران را فرا خواند.

دولت یمن که در پی پیشروی‌های شبه‌نظامیان شیعه حوثی ابتدا از صنعا به شهر بندری عدن و سپس به ریاض گریخت، به همراه عربستان سعودی حامی قدرتمند خود، ایران را متهم به حمایت از شیعیان حوثی ‌می‌کند.

ایران اتهام دخالت در امور داخلی یمن را رد می‌کند و می‌گوید کمک‌هایش جنبه «بشردوستانه» دارد. پس از اعلام برقراری آتش‌بس، ایران نیز اقدام به ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه برای مردم یمن کرده است.

اقدامی که دولت قانونی یمن و همپیمانان آن، از جمله عربستان سعودی و ایالات متحده، با تردید به آن نگاه می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از ریاض، به نقل از دفتر وزیر خارجه یمن، دولت منصور هادی اصصرار دارد که کشتی‌های حامل کمک‌های ارسالی ایران باید تحت بازرسی قرار بگیرند. تهران این درخواست را «غیرقانونی» می‌داند.

مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه در سخنانی در همین زمینه گفت «به کشورهای درگیر در جنگ یمن اجازه بازرسی کشتی حامل کمک‌های انسانی جمهوری اسلامی ایران داده نخواهد شد.»

کاخ سفید نیز آمریکا نیز درباره «بهره برداری سیاسی از امدادرسانی» هشدار داده و گفته است ایران به خوبی می‌داند که «یک ترفند سیاسی به منظور مقابله با رقبای منطقه‌ای، آن هم خارج از چارچوب سازمان ملل متحد، تحریک کننده است و خطر تخریب یا از بین بردن تلاش‌های بشردوستانه به رهبری سازمان ملل را به همراه دارد.»

XS
SM
MD
LG