لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۷

نخستین روز مذاکرات آلماتی بی نتیجه پایان یافت


ایران و قدرت های جهانی در نحستین روز مذاکره جهت یافتن راه حلی برای برنامه اتمی ایران، نتوانستند به هیچ موفقیت عمده ای برسند.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز جمعه در واشنگتن گفت در مذاکرات آلماتی ایران پاسخی روشن و قاطع به پیشنهاد کشورهای گروه پنج بعلاوه یک درمذاکرات قبلی در ماه فوریه نداد.

براساس این پیشنهاد، ایران باید یکی از مراکز اتمی خود را ببندد و موجودی اورانیوم غنی شده را از بین ببرد، در مقابل اجازه خواهد یافت برخی از فراورده هایی را که اینک زیرتحریم های بین المللی قرار دارد، معامله کند.

تهران به جای آن پیشنهادهایی را که در مذاکرات بی نتیجه مسکو در سال پیش مطرح ساخت تکرار کرد. علی باقری، معاون هیات ایران گفت طرف ایران موارد مشخص در پیشنهاد را تشریح کرد، ویک شیوه عملی برای اجرای طرح مسکو در مقیاسی کوچکتر ارائه داد.

اما دیپلمات های غربی به خبرنگاران گفتند پاسخ های ایران همچنان مبهم است.

بامداد جمعه سخنگوی کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ایران را ترغیب کرد گامی برای افزایش اعتماد بردارد وجامعه بین المللی را مطمئن سازد علاقه ای به برنامه اتمی نظامی ندارد.

روز پنجشنبه، سعید جلیلی، سرپرست هیات ایران، ازقدرت های جهانی درخواست کرد حق ایران برای غنی سازی اورانیوم را قبول کنند.

آمریکا و متحدانش تهران را به ذخیره کردن اورانیوم غنی شده در چارچوب برنامه ای پنهانی برای ساختن بمب اتمی متهم کرده اند. تهران تاکید می کند که برنامه اتمی اش مسالمت آمیز است.

یک مقام آمریکائی روز چهارشنبه گفت قدرت ها خواستار پاسخی «سازنده و اساسی» از سوی ایران به پیشنهادهایشان هستند.

این مقام تاکید کرد پرزیدنت اوباما دیپلماسی را ترجیح می دهد، اما «تمامی گزینه ها» را برای مقابله با هرگونه وضعیتی باز گذاشته است.

در تهران، ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران اظهارات علی باقری معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در پایان نخستین دور مذاکرات آلماتی را نقل کرد که گفته است «پیشنهادهای جمهوری اسلامی ایران در چارچوب طرح کلی ایران که در مسکو تدوین و تنظیم شده بود، به طرف مقابل ارائه شد.»

به گزارش همین خبرگزاری آقای باقری گفته است «پیشنهادی که امروز آقای جلیلی به نمایندگان ۱+۵ و خانم اشتون ارائه کرد، چارچوب مشخصی را (برای گام های اعتماد سازی) به طرف مقابل ارائه داد ۰۰۰۰ تا طرفین بتوانند دیدگاه های خود را به یکدیگر تبادل کنند و بستر جدیدی از همکاری ها میان دو طرف شکل بگیرد.»

اما خبرگزاری فرانسه در گزارشی که از آلماتی فرستاده است می گوید مقامات غربی در پایان نخستین دور مذاکرات گفتند ایران هنوز به پیشنهاد قدرت ها در مورد پایان بخشیدن به اختلاف ده ساله اتمی پاسخی روشن نداده است.

این خبرگزاری اظهارات یک مقام غربی را نقل می کند که گفته است هنوز به پیشنهادی که قدرت ها در مذاکرات فوریه درآلماتی به ایران ارائه دادند پاسخی روشن داده نشده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این مقام غربی که خواسته معرفی نشود گفته است پاسخ ایران بیشتر تکرار مواردی بود که سال گذشته در مذاکرات مسکو عرضه شد و به اظهار نظرهائی کلی درباره ایده هائی محدود می شود که ما مطرح ساخته بودیم .

همین مقام گفت ما در جلسه بعداز ظهر تاکید کردیم منتظر پاسخ با ذکر جزئیاتی هستیم که زمینه را برای پیشرفت فراهم کند.
XS
SM
MD
LG