لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۰

آمانو نگران تلاش های اتمی پنهانی تهران


آمانو : درحالی که آژانس در گیر مذاکره با ایران است ، تهران پنهانی به تلاشها برای دست یابی به سلاحهای اتمی ادامه میدهد .

هشدارهای مقامات اتمی بین المللی و آمریکا و گزارشها و برآوردهای هشدار دهنده این هفته در باره فعالیتهای غیر شفاف و بلندپروازیهای اتمی تهران تنها یکی دو روز پیشاپیش گفتگوهای اتمی 5+1 با ایران در قزاقستان ابراز و منتشر میشود .

یوکیو آمانو رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی سه شنبه در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتد پرس براین سوظن و نگرانی تاکید کرد که همزمان با درگیری IAEA در مذاکرات با تهران برای آغاز تحقیقات درمورد فعالیتهای گذشته مظنون جمهوری اسلامی برای تولید سلاحهای اتمی است، تهران به تلاش برای دست یابی به این گونه سلاحها ادامه میدهد.

این سخنان رییس IAEA بی شک در کشورهای غربی و اسراییل جدی تلقی می شود، ولی ایران همچنان به ادعای خود مبنی بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی اش بدون اثبات صحت آن پافشاری میکند.

آقای آمانو بدون اشاره به جزییات گفت مطمئن نیستیم ولی اطلاعات حاکی است که ایران در گذشته به فعالیتهای تولید دستگاههای انفجاری اتمی دست زده و افزود احتمال آن وجود دارد که ایران هم اکنون در نقاط نامعلوم دست به ساختن تاسیسات جدیدی برای غنی سازی زده باشد .

هچنین روزنامه واشنگتن پست در شماره چهارشنبه خود نوشت پس از چهارسال دیپلماسی دولت پرزیدنت اوباما هنوز برای بازداری تهدید ها از جانب تهران و کره شمالی کوشش میکند ولی این دوکشور باوجود انزوای بین المللی هنوز در برابراستفاده ازامتیازات پیشنهادی اقتصادی جهان در مقابل توقف برنامه اتمی خود مقاومت میکنند.
XS
SM
MD
LG