لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۹

اعتصابات کارگری بر سر دستمزدها در ایران ادامه یافت


کارگران در ایران- آرشیو
کارگران در ایران- آرشیو

اعتصابات کارگری بر سر دستمزدها، روز چهارشنبه دوم خرداد، از سوی کارگران پروژه‌ای «آزمون فلز و برق و ابزار دقیق شرکت نیروآرا اندیش» پی گرفته شد.

به گزارش کانال تلگرامی « شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت»، معترضان خواستار «افزایش فوری دستمزدها» و پرداخت حقوق‌های معوقه‌ای هستند که در برخی موارد از اسفندماه تاکنون پرداخت نشده است.

بر اساس این گزارش، در روز سه‌شنبه اول خرداد، اعتصابات شماری از کارگران پروژه‌ای در تاسیسات گوناگون پتروشیمی عسلویه، بوشهر، مس سرچشمه و پتروشیمی دهلران برگزار شد.

بنا بر این گزارش، کارگران داربست بند «شرکت گسترش صنعت پادنا»، برق و ابزار دقیق «شرکت ستاره تاراز» در سایت یک بوشهر، برق و ابزار دقیق «شرکت جهانپارس» در مس سرچشمه، «پتروشیمی دهلران» در دشت عباس و رنگ و عایق «شرکت سازه پاد» سایت یک بوشهربه نشانه اعتراض کارگاه‌های خود را ترک کردند.

پیش از آن هم، بیش از ۱۲۰۰ تن از کارگران شاغل در فاز ۱۴ کنگان در روز شنبه ۲۹ اردیبهشت اعتصاب کرده بودند.

معترضان با اشاره به «رشد سرسام آور تورم» خواستار «افزایش ۴۵ درصدی دستمزدها» شده و هشدار داده‌ بودند که در صورت عملی‌نشدن این درخواست، اعتراضات به اشکال گسترده تری انجام خواهد گرفت.

حکومت ایران در مهار تورم عملکرد موفقیت‌آمیزی نداشته و در حال حاضر با شکسته شدن رکورد ۸۰ ساله، نرخ تورم به بالای ۵۲ درصد رسیده است.

در سال‌های اخیر، اعتراض‌های کارگری در مناطق مختلف ایران روندی رو به رشد داشته است. دلایل این اعتراضات که به شکل اعتصاب و تجمع بروز می‌یابد، پرداخت نشدن به موقع دستمزد، سطح پایین دستمزدها، اجرا نشدن صحیح طبقه بندی مشاغل، اخراج کارگران، خصوصی سازی و بهبود شرایط کار بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG