لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۹

دریافتی ماهانه بازنشستگان کارگری در ایران کمتر از ۱۰ میلیون تومان است


اعتراضات بازنشستگان تأمین اجتماعی در روز نهم اردیبهشت ۱۴۰۳
اعتراضات بازنشستگان تأمین اجتماعی در روز نهم اردیبهشت ۱۴۰۳

بازرس کانون بازنشستگان تهران گفت که دریافتی ماهانه بازنشستگان کارگری در ایران کمتر از ۱۰ میلیون تومان است.

خبرگزاری ایلنا متعلق به تشکل حکومتی «خانه کارگر»، با اشاره به ادعای علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، مبنی بر رساندن مستمری بازنشستگان به بالای ۱۰ میلیون تومان، به نقل از حسن ایزدان، بازرس کانون بازنشستگان تهران، نوشت: با این ارقام، دریافتی بسیاری از بازنشستگان تامین اجتماعی به ۱۰ میلیون تومان، یعنی یک سوم خط فقر هم نمی‌رسد و این، ناعادلانه است.

پیشتر سخنگوی دولت از تصویب افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در هیات دولت خبر داده و گفته بود که بازنشسته‌ای که همسر و یک فرزند داشته باشد، حداقل حقوقش برای سال جاری بالای ۱۰ میلیون تومان خواهد بود.

او افزوده بود: برای سایر سطوح هم ۲۲ درصد به اضافه عدد ثابتی که مطابق روال هر ساله بود، افزایش حقوق اعمال خواهد شد.

بازرس کانون بازنشستگان تهران با تاکید بر اینکه خواسته بازنشستگان اجرای بی‌تنازل ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی بوده است، خطاب به سخنگوی دولت گفت: بسیاری از بازنشستگان همسر یا فرزند تحت تکفل ندارند که حق همسر یا حق عائله‌مندی بگیرند، بنابراین دریافتی‌شان ده میلیون تومان هم نمی‌شود.

این میزان پرداختی به بازنشستگان در شرایطی است که خط فقر اعلام شده برای تهران از سوی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در سال گذشته ۱۵ میلیون تومان بود.

شماری از کارشناسان بر این باورند که این مبلغ در سال جاری افزایش به بالای ۳۰ میلیون تومان رسیده و گزارش مرکز پژوهشی مجلس با واقعیت همخوانی ندارد.

بر اساس گزارش‌های رسیده به صدای آمریکا و اخبار منتشر شده توسط منابع خبری در ایران، در سال جاری نیز از همان روزهای ابتدای فروردین ماه تجمعات گسترده بازنشستگان مانند سالیان قبل ادامه داشته است.

تجمعات اعتراضی بازنشستگان همراه با کارگران و پرستاران در سالیان گذشته به ویژه سال ۱۴۰۲ به صورت مداوم برگزار شد اما دولت هیچ توجهی به خواسته‌ها و نیازهای حداقلی معیشتی این افراد نداشته است.

XS
SM
MD
LG