لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۹

محکومیت شاپرک شجری زاده از معترضان به حجاب اجباری به ۲ سال زندان و ۱۸ سال زندان تعلیقی


شاپرک شجری زاده، از معترضان به حجاب تهران
شاپرک شجری زاده، از معترضان به حجاب تهران

برخی گزارش‌ها در فضای مجازی حاکی از آن است که شاپرک شجری زاده، یکی از «دختران خیابان انقلاب»، به دو سال حبس تعزیری و ۱۸ سال حبس تعلیقی محکوم شده است.

شاپرک شجری زاده، در پی اعتراض نمادین تعدادی از زنان و دختران در تهران و چند شهر به حجاب اجباری، به این حرکت پیوست و در قیطریه تهران روسری خود را از سر برداشت و بر سر چوب زد.

بهمن ماه سال گذشته تعدادی از دختران و زنان در اعتراض به حجاب اجباری روی سکوهای برق در خیابان انقلاب تهران رفته، روسری خود را از سر برداشته و سر چوب زدند. این حرکت نمادین در ادامه به مناطق دیگر تهران و چند شهر دیگر نیز کشیده شد اما از آنجا که از خیابان انقلاب آغاز شد، این معترضان به «دختران خیابان انقلاب» مشهور شدند.

پلیس در ادامه تعدادی از این معترضان، از جمله شاپرک شجری زاده را بازداشت، و به قید وثیقه آزاد کرد.

خبر محکومیت خانم شجری زاده در حالی منتشر شده است که دستگاه قضایی ایران نسرین ستوده، وکیل خانم شجری زاده را با شکایت دادستان کاشان بازداشت کرد.

خانم شجری زاده اوایل اردیبهشت امسال هم در کاشان بازداشت شد و در اعتراض به وثیقه تعیین شده از سوی دادگاه دست به اعتصاب غذا زد. او در نهایت چندی بعد آزاد شد.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، روز یکشنبه ۱۷ تیر در شبکه های اجتماعی به محکومیت شاپرک شجری زاده و زندانی شدن خانم ستوده به دلیل دفاع از خانم شجری زاده واکنش نشان داد و آن را ظالمانه خواند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG